Styl řízení města je neprůhledný, představitelé arogantní, nekomunikují, nikdo nic ve městě neví, narůstá dluh, samotný člověk nikoho nezajímá.
Proto prý vzniklo sdružení Změna pro Kolín. A míří do komunálních voleb na podzim tohoto roku. Museli sehnat přes dva tisíce podpisů, aby vůbec mohli kandidovat.

Jedničkou na kandidátce by měl podle všeho být středoškolský učitel Vít Rakušan.
32 let, ženatý
Kolínský rodák, vystudoval historii a germanistiku na Jihočeské univerzitě a management na Univerzitě Karlově, devět let pracuje jako středoškolský učitel.

Proč jste se vůbec rozhodl vstoupit do v uvozovkách politického života?
Jsem Kolíňák ve čtvrté generaci a to je zavazující. Moje rodina si nikdy nezadala s žádným totalitním režimem a vždy si na život a svět vytvářela vlastní názor. Stejně tak i já. Nyní, po 20 letech od listopadu 89, sdílím se svými žáky zklamání z vývoje demokracie a politiky v naší zemi. Bohužel i v našem městě. A připadám si dost starý i mladý na to, abych lidem opravdu nabídl změnu pro Kolín.

Prozradíte už jména kandidátů do městského zastupitelstva?
Na zveřejnění přesného pořadí kandidátky je stále ještě čas, ale několik jmen občanům Kolína řeknu rád už nyní. Například Pavlína Havlíková – vrchní sestra gynekologicko - porodnického oddělení kolínské nemocnice, Irena Fuchsová - nápověda z Činoherního klubu a kolínská spisovatelka, Kateřina Koděrová - učitelka z kolínské základní školy. Chybět by neměli ani Petr Adámek, Pavel Kubáč, Jiří Remler či Michal Jeřábek - kolínští podnikatelé. Jan Roth - muzikant a pořadatel četných kulturních akcí v našem městě, Michal Najbrt - šéf sledge-hokejového týmu Draci Kolín ale třeba i Jakub Machytka - devatenáctiletý student, který by mohl za pár let skvělým právníkem.

Je pravda, že mezi sebou máte i osoby, které už v zastupitelstvu byly?
Více než dvě třetiny našich členů bychom mohli označit jako nové tváře kolínské komunální politiky. Ale samozřejmě jsme oslovili i zkušené osobnosti, které se již angažovaly a nezklamaly. Do této skupiny patří Petr Král - kolínský knihkupec, Jan Rakušan - lékař, který občany města Kolína léčí skoro čtyřicet let, Jan Soukup - nyní důchodce, bývalý přednosta okresního úřadu, muzikant a odborník na státní správu. Přísnou podmínkou bylo, aby nikdo z našich budoucích kandidátů nebyl členem zastupitelstva v posledním volebním období.

Co říkáte na samotné fungování městského úřadu? Někdy to vypadá, že si úředníci myslí, že tu jsou obyvatelé pro ně a ne naopak?
Chceme změnit komunikaci městského úřadu s lidmi a zprůhlednit zadávání veřejných zakázek ve městě a tím pádem i zlepšit pověst radnice, která v tomto ohledu podle mě není nyní vůbec dobrá. Chceme řešit skutečné problémy města za skutečné ceny a ne za předražené.

A co stamiliónové projekty pro město. Myslíte si, že při současné zadluženosti je to rozumné?
Nechceme ve městě žádné další megalomanské projekty, do kterých se město stále pouští i přes vědomí toho, jak je zadlužené. Další věc jsou předražené zakázky a vyhnout se tomu, aby téměř každá stavební zakázka ve městě Kolíně měla takzvané více práce.

Přemýšleli byste třeba o auditu na městě?
Chceme hospodařit rozumně a nějakým způsobem nechat provést audit, v čem město dnes hospodaří špatně.