Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby do poslanecké sněmovny

Kolínsko - V pátek ve dvě hodiny odstartovaly volby do Poslanecké sněmovny. Jak je prožívají lidé na Kolínsku? Kdo jde volit poprvé a kdo usedl v komisi?

25.10.2013
SDÍLEJ:

Volební místnosti se otevřely ve dvě hodinyFoto: Deník/ Lucie Mašínová

K volbám jde poprvé. V tom, koho volit, má však úplně jasno

Pečky – Své poprvé ve volební místnosti si v těchto volbách odbude jednadvacetiletý Jiří Noll. Ačkoli měl možnost volit již v jiných volbách, je to poprvé, co se rozhodl, že k volbám půjde a svým hlasem pomyslně ovlivní další vývoj ve státní politice. „O tom, koho budu volit, mám jasno," řekl hned na úvod Jiří Noll.
O volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky prý hovořil nejen v rodině, ale také se svými přáteli.
Rozhovory s nejbližšími však jeho názor na politiku nijak nezměnily.
Zajímá se Jiří o volby nějak blíže? Má načtené volební programy, nebo zkrátka volí jen podle svého přesvědčení a programy jednotlivých stran ho ve své podstatě moc nezajímají? „Volební programy jednotlivých stran jsem nečetl," přiznal Jiří Noll.

Chtěla jsem si vyzkoušet něco nového, říká Lucie Třešňáková

Plaňany – Lucie Třešňáková usedne do volební komise podruhé. Prvně si činnost ve volební komisi vyzkoušela letos na jaře při volbách hlavy státu.
„Chtěla jsem si zkusit něco nového. Určitě v tom bylo trochu zvědavosti," nastínila Lucie Třešňáková, proč usedla do volební komise. Podle jejích slov ji o to navíc požádala jedna známá.
Tedy přišla s návrhem, zda to nechce vyzkoušet. Činnost ve volební komisi Lucii bavila a právě proto sedí také v komisi nyní.
Zajímavé je, že ačkoli Lucie bydlí v Radimi, je členkou plaňanské volební komise. „Nějakou dobu jsem bydlela v Plaňanech a společně s přítelem patřím mezi zdejší dobrovolné hasiče. Zkrátka k Plaňanům máme vazby," vysvětlila Lucie důvod, proč zrovna Plaňany. A co Lucie dělá, pokud ve volební místnosti zrovna nejsou žádní voliči? Čím si volební komisaři krátí volnou chvíli? „Většinou si povídáme. Samozřejmě jen pokud je volební místnost opravdu prázdná, bez voličů," řekla Lucie. Dodala, že většinou je však co dělat, třeba připravovat další obálky.
Jelikož je Lucie v komisi podruhé, může srovnávat. Myslí si tedy, že vše bude stejné ? „Myslím, že bude menší účast voličů. Dost známých mi říkalo, že volit nebude. Prezidentské volby měly docela velkou účast," uzavřela Lucie.

V komisi zasedne Marie Pokorná poprvé

Kolín – Ve volební místnosti na 4. základní škole v Kolíně bude komisařkou Marie Pokorná. A to úplně poprvé. „Dcera mě do toho přemluvila," odpověděla se smíchem na otázku, co jí vede k tomu strávit dva dny ve volební místnosti.
Právě dva dny vsedě jsou tím, co Marii Pokornou trochu znepokojuje. Dříve totiž pracovala jako šéfkuchařka v domově důchodců. „Celý život jsem byla na nohou, takže asi budu každou chvíli chodit sem a tam," smála se.
A jak trávit volný čas v době, kdy se voliči k urnám zrovna nehrnou? „Popravdě nevím, jak to tam chodí. Slyšela jsem, že někteří čtou nebo luští křížovky, ale zase mi to přijde, že člověk je vlastně v práci a neměl by," řekla Marie Pokorná.
Co se týká výplaty, ta nebyla hlavním motivačním prvkem. „Že za to dostanu peníze, jsem se dozvěděla až na přípravné schůzi," vysvětlila.
Volby končí v sobotu ve dvě hodiny, potom bude následovat počítání hlasů. „Do pěti hodin snad budou výsledky celostátně, snad to tak časově vyjde. Ale starosta Vít Rakušan nám říkal, že na Kolín se s výsledky nikdy nečekalo," zamyslela se Marie Pokorná.
A jestli je nervózní z časového limitu? „V mé bývalé práci byly limity neustále. Pracovali jsme na dvanáctky, o sobotách, nedělích, o svátcích, na Štědrý den člověk přišel domů v šest hodin večer," zavzpomínala.

Mohl by volit, ale nechce. Strany nemají jasné programy, říká

Kolín – Devatenáctiletý Zdeněk Bureš má jasno. Volit nepůjde. Ale rozhodně ne proto, že by se o politiku nezajímal. Naopak – programy všech stran podrobil své pečlivé analýze, jak nám řekl.
Ve výsledku ho ale žádná nezaujala a volit menší zlo nehodlá. A jak dodává, nepomohly ani rozpravy s politiky. Ba naopak.
Problém stran vidí hlavně v programech. „Buď strany nemají žádný praktický program, se kterým souhlasím. Nebo program mají, ale je tak moc populistický, že to jsou v podstatě pouze prázdná hesla," řekl mladý student kolínské odborné střední školy podnikatelské.
O politice byla řeč jak mezi kamarády, tak doma. „Kamarádi se mě ptali, jestli půjdu volit, pak se divili, když jsem jim řekl, že ne. Ale když se o tom bavíme, tak jim vysvětlím, proč k volbám nejdu," vysvětluje trpělivě.
Rodiče však volit chodí. „V rodině se podniká, takže jsme se o tom doma bavili. Rodiče volit půjdou, i když se ještě včera rozhodovali," řekl.
Nepomohly ani debaty s politiky. „Zrovna včera jsem poslouchal v rádiu debatu ohledně zdravotnictví. Kandidáti odpovídali vyhýbavě, přišlo mi, že to řešili až na místě. A za to mohou nejasné programy," uzavřel náš rozhovor Zdeněk Bureš.

Voliči stáli před 5. základní školou frontu

Kolín – Už krátce po druhé hodině odpoledne je volební místnost v jedné z tříd 5. základní školy plná. Voliči se tu neustále střídají.
Přicházejí senioři, maminky s dětmi, ale i mladé slečny. Komisaři se jen tak nezastaví. Neustále je co dělat. Ačkoli jsou v místnosti dvě zástěny, kde mohou voliči nerušeně vložit svůj hlas do obálky, někteří lidé čekají frontu. Je tu zkrátka hodně voličů najednou.
„Už předtím, než jsme otevřeli, stáli lidé před dveřmi," shodli se komisaři.
Svorně také řekli, že takhle je to vždycky. Na počátku přijde odvolit spousta lidí. Je co dělat a čas tak rychle utíká. S postupem času však volební účast opadává. Lidé chodí po jednom. „Často pak odpočítáváme minuty, kolik času do konce ještě zbývá," přiznali také volební komisaři z kolínského okrsku č. 1.
Hlavně večer prý už nikdo nechodí. A v sobotu?To prý voliči chodí hned ráno, většinou to tak spojí s nákupem,ale později jich již prý moc nepřijde.

Autor: Redakce

25.10.2013
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení