Další otázkou je však restaurace či kavárna, o které se kdysi v rámci vodárenské věže uvažovalo. Podle starosty však není možné do roku 2020 kvůli podmínkám dotace provozovat na místě komerční aktivitu. „Pokud bychom našli potom nějakého zájemce, který by do toho šel, umíme si to představit – například letní kavárnu na ochozu. Možná by tam ale byl problém se zázemím, líbilo by se mi to moc,“ řekl k možné budoucnosti věže.

Výhledově by na dlouhodobě nevyužívaném pozemku poblíž vodárny mohla vzniknout komunitní zahrada, o kterou se snaží spolek nadšenců. „Vlastníci pozemku ho nabídli k dlouhodobému pronájmu, místní nadšenci by tam chtěli vybudovat komunitní zahradu. Je to zajímavá záležitost, jsou to ambiciózní plány, do konce roku slíbili přinést konkrétní projekt. Umím si představit, že by je město podpořilo,“ podotkl Vít Rakušan.

Komunitní zahrada by podle prvotních odhadů neměla přesáhnout počáteční náklady 50 tisíc korun. „Je to zajímavý nápad, mohlo by to být lidmi z okolí využívané,“ dodal kolínský starosta Vít Rakušan k vizi komunitní zahrady. Tato myšlenka již na některých místech funguje, lidé v komunitních zahradách pěstují zeleninu a ovoce.