Dalibor Zeman s kolegy pomáhal v ruinách Štěchovic

Ve funkci velitele družstva hasičů z Kolína trávil Dalibor Zeman ničivé povodně roku 2002 v katastrofálně postižených Štěchovicích.

Vzpomíná na práce na likvidaci řádění vodního živlu v zatopeném domově důchodců, který byl pět metrů ve vodě, kterou bylo nutné dlouze odčerpávat a poté odstranit nánosy bahna.

Nelehký úkol před ním a jeho kolegy stál ve chvíli, kdy bylo potřeba ukotvit nebezpečně utržený ponton. Visel už jen na jednom laně a hrozilo, že jej strhne proud a požene proti jedinému mostu. Čtyři kolínští hasiči tedy vypluli na člunu do silného proudu, ale cestou se zachytili o jiný, masou řítící se vody zcela překrytý mostek. Hrozilo tedy, že kromě utrženého pontonu smete proud na betonový most i hasičský člun. Jedinou pomocí tedy bylo opustit v silném proudu loď a pokusit se ji nadzdvihnout. „Podařilo se to, člun jsme vyprostili, ale hodně nás při tom zamrazilo v zádech,“ vzpomíná Dalibor Zeman.

Hodně práce zabraly také utržené nádrže na zahradách rodinných domů, odkud unikal plyn.

„To byly chvíle, kdy jsme museli prostě improvizovat. Opodál ležela stará dřevěná židle, tak jsme prostě seřízli její nohu a pomocí ní utěsnili otvor v nádrži,“ popsal hasič. „Byly tam mraky práce, spalo se na zemi, ale každý se snažil pomoci, jak se dalo. Setkali jsme se s osudy mnoha lidí, kterým voda odnesla všechno. Někteří odmítali opustit svůj dům či byt. V jednom místě se například vytvořila laguna, takže několik objektů bylo odříznutých od světa. Nedostal se tam člověk jinak než lodí. Některé obyvatele těchto domů jsme přemluvili, aby se nechali evakuovat, jiným jsme dováželi jídlo, vodu, hygienické potřeby, léky,“ popsal Dalibor Zeman, který dnes působí jako velitel nové požární stanice v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry a který coby profesionální hasič pomáhal i při záplavách v roce 1997, konkrétně v Opavě. „Tam šlo skutečně o lidské životy,“ dodal.

Šéf kolínských hasičů: Lidé byli vděční i za toaleťák

Už jsme přinesli svědectví šéfa kolínských profesionálních hasičů Jana Bradny, jehož tým zasahoval především ve Štěchovicích.kolinsky.denik.cz/pribehy_vody/voda_stechovice20070814.html Dnes pokračujeme v jeho zajímavém vyprávění, které věrně dokresluje napínavé a stresující okamžiky při povodních: „Bylo zajímavé sledovat, jak se někteří lidé chovali. Chcete příklad? Přivezli nám značkové i neznačkové zubní pasty. Přišla paní, dali jsme jí zvrchu hromádky neznačkovou pastu a ona že chce tu značkovou z reklamy. A když odešla, jedna z místních žen řekla: Ale to není paní ze zatopené oblasti. Ta bydlí nahoře… Na druhou stranu musím říct, že přišli i lidé, kteří byli vděční za toaletní papír na záchod. V tu chvíli totiž neměli při sobě vůbec nic. Víte, při takovýchto neštěstích je velkým problémem osobní hygiena. Co si budeme povídat, je důležité nejen se najíst a doplnit energii, ale také vykonat potřebu. V této souvislosti se nám podařilo zajistit mobilní sprchy na místním fotbalovém hřišti. Jeden den ženy, jeden den chlapi. Po třech dnech začnete být cítit tak, že zapácháte i sám sobě. A to je poučení i pro mě. Pokud se dostanu k takovéto akci, a doufám, že už ne, nesmím podcenit i tyhle zásadní věci. Ve Štěchovicích byla totálně zdevastovaná čistička odpadních vod i kanalizace.“

Řeka Sázava opustila své koryto a zaplavila chaty

Vlkančice/Kolín - Deset chat a zahrádky v Pyskočelích zaplavila voda z rozvodněné Sázavy. Mírně se zvýšila i hladina Labe. Odborníci ale nepředpokládají další dramatický vývoj. „Hladina Sázavy kulminovala v pět hodin ráno, potom začala nepatrně klesat. Zaplaveny jsou chatičky podle řeky,“ řekl Vladimír Snížek místostarosta Vlkančic, pod které osada Pyskočely spadá. Na celém toku Sázavy vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity. „Sázava kulminuje na dolním toku, na horním toku již začala klesat. Ve Zruči ve středu protékalo sto sedmdesát šest kubíků za sekundu, ve čtvrtek sto kubíků. Normálně Zručí protéká pět kubíků,“ řekl Petr Maleček z Povodí Vltavy. Záchranáři na Kolínsku pozorně sledují hladinu řeky Labe. „Labem ve čtvrtek ráno protékalo tři sta kubíků vody za sekundu. Hladina stoupla zhruba o pětatřicet centimetrů. První stupeň povodňové aktivity se vyhlašuje při průtoku čtyři sta kubíků,“ řekl Marcel Charouz z Hasičského záchranného sboru v Kolíně. Stav zatím nevybočuje z normálu. „Hladina by se zvyšovat neměla, zrychlí se spíše průtok vody,“ řekl Charouz.

Kolínský deník, pátek 16. srpna 2002

Kolín jede na pomoc Praze a Budějovicím

Kolín - Humanitární pomoc obětem povodní na Kolínsku je v plném proudu. Sběrná místa, kam mohou lidé přinášet potřebné věci, vznikají i na venkově. Včera z Kolína, kde se věci shromažďují, vypravili třetí nákladní auto. „V úterý a ve středu jsme vyslali na pomoc záchranářům do Prahy lehátka a spacáky. Třetí auto jelo do Českých Budějovic,“ řekla ředitelka Českého červeného kříže v Kolíně Zdeňka Lebedová. Pomáhají podniky i jednotlivci.

V pátek 17. srpna čtěte v Deníku:

Příběh kolínského profesionálního hasiče Čestmíra Rychlíka, jehož potkala obrovská smůla. Když přijel do Štěchovic na záchrannou misi, hned se nepříjemně zranil na noze a musel tým okamžitě opustit.