Čestmír Rychlík ví o povodních své. Pomáhal už při těch v roce 1997 na Moravě v Opavě, kde tehdy zachraňovali přímo lidi. „Voda stoupala strašně rychle, lidi nestačili včas odejít. Evakuovali jsme je na člunech,“ vzpomíná profesionální hasič. „Rok nebo dva na to jsme byli v Kounicích v Orlických horách, kde v létě přívalová vlna zatopila řadu domů. S naším speciálním mobilním čerpadlem jsme mohli fungovat nezávisle na ničem,“ vysvětluje.

Smůla Štěchovic

Říká se do třetice všeho dobrého… Tak vyrážel Čestmír Rychlík v roce 2002 do Štěchovic na „své třetí povodně“. Tentokrát jako velitel zásahu a s odlišným úkolem. „Operovali jsme na místě zatopené autoopravny, odkud unikly oleje. Měli jsme pracovat v místech ponorných stěn, hlídat nosníky. Když jsme přebírali místo a dělali průzkum, nešťastně jsem šlápnul na poklop kanálu. Ten se pode mnou propadl a já si propíchnul stehenní sval o hranu železného poklopu, podomácku vyrobeného,“ vypráví o smůle.

V tu chvíli se začalo řešit, jak se dostat do nemocnice. Na Kolín odjíždělo osobní auto, které Čestmíra Rychlíka odvezlo na chirurgii kolínské nemocnice. „Tady mi ránu vyčistili a sešili a já musel bohužel zůstat na pracovní neschopnosti. Byla to šílená smůla,“ ještě dnes lituje.

Dostali zabrat

„Myslel jsem na kluky, nic jiného jsem dělat nemohl. Byli tam měsíc a dostali zabrat. Představte si, že pracujete dva až tři dny v bahně, bez rodin, sdílíte problémy lidí postižených povodní. Potom den volna doma a nanovo. To psychiku člověka pořádně otestuje,“ podotýká Rychlík.

Ve Stříbrné Skalici si mohou vydechnout, řeka Sázava se začala stahovat zpět do svého koryta

STŘÍBRNÁ SKALICE - Nebezpečí povodní na Stříbrnoskalicku je zažehnáno. Hladina řeky Sázavy začala klesat a s ní i nebezpečné jezero, které se utvořilo při ústí Jevanského potoka do Sázavy. „Detailní obrázek si budeme moci udělat, až opadne voda v Sázavě. Předpokládáme, že zatopených bude několik desítek rekreačních obydlí podél řeky. Jejich obyvatele se podařilo včas evakuovat,“ řekl starosta Stříbrné Skalice Jiří Procházka. Městečko postihla v krátké době velká voda již podruhé. „Zase máme zatopený sklep, garáž. Voda dosáhla až k prahu našeho domu. Naštěstí se nedostala až dovnitř jako při minulé povodni,“ řekla Vlasta Gellnerová, která žije přímo na břehu Jevanského potoka. Z obecního úřadu organizují postiženým pomoc. „Opět jsem přivezl deset vysoušečů zdiva. Čerpáme lidem vodu ze sklepů, čistíme studně,“ řekl starosta Jiří Procházka. Situace se zklidňuje. „Sázava klesá. Již vyhlásili druhý povodňový stupeň. V Nespekách protékalo tři sta čtyřicet osm kubíků vody za sekundu. Ve čtvrtek čtyři sta čtyřicet. Za normálních okolností tudy protéká deset až dvanáct kubíků,“ řekl Marcel Charouz z Hasičského záchranného sboru v Kolíně. Rovněž na středním Labi žádné nebezpečí nehrozí. „Labe na horním a středním toku klesá,“ potvrdil Charouz.

Kolínský deník, sobota 17. srpna 2002

Dobrovolníci ze Starého Kolína čerpali vodu z metra

STARÝ KOLÍN - Devět členů dobrovolných hasičů ze Starého Kolína bojovalo před pěti lety se živlem v pražském metru. „Dostali jsme rozkaz z Kolína. Nejprve jsme měli jet do Štěchovic, ale na poslední chvíli nás poslali do Prahy k metru,“ popsal Josef Volejník, velitel dobrovolných hasičů ze Starého Kolína. V Praze byli celkem deset dní. Během nich si o odpočinku mohli nechat jen zdát. „Spali jsme nejvíce tak tři hodiny v kuse. Poté jsme se zase vystřídali. A znovu jsme šli do roboty,“ vzpomíná Josef Volejník. Stravování také nebylo vůbec jednoduché. „Žili jsme o čínských polévkách a smažených jídlech z KFC,“ pokračoval. Náročné to nebylo jen pro dobrovolníky, ale také pro techniku. „Prakticky jsme oddělali jedno čerpadlo,“ zmínil Volejník.

Samotné práce v metru byly značně náročné. Skončili jsme s vyčerpáváním, až když tam zbylo pouze dvacet centimetrů vody. Poté jsme už byli odvoláni,“ uzavřel velitel dobrovolníků s tím, že měli striktně zakázáno pořizovat jakoukoliv fotodokumentaci z vnitřních prostor metra.

Zítra čtěte:

Příběhy dalších hasičů, kteří odklízeli následky povodní. A také Lii Válkové, která se podílela na humanitární pomoci.

Více informací o povodních ve Štechovicích naleznete zde: kolinsky.denik.cz/pribehy_vody/voda_stechovice20070815.html