Už od pátku na Českobrodsku s malými přestávkami pršelo. V sobotu měli někteří obyvatelé liblické ulice Na Parcelách vodu ve sklepě, během noci na neděli se pak jejich ulicí hnal dokonce proud vody.

Na místě zasahovaly tři jednotky profesionálních hasičů a dobrovolní hasiči z Poříčan a Peček. „Na silnici bylo v tu chvíli zhruba tři čtvrtě metru,“ komentoval velitel zásahu Pavel Šindelář.

Profesionálními i dobrovolnými hasiči se to v neděli v Liblicích jen hemžilo. „Svážíme sem všechna dostupná plovoucí i elektrická čerpadla,“ prozradil Šindelář. Během noci a nedělního dopoledne se sice podařilo odčerpat velké množství vody, i přesto jí bylo ještě odpoledne na některých místech až třicet centimetrů. „Silnice je už dobrá, teď se bude vyloženě čerpat voda z domů,“ přemítal v neděli odpoledne velitel zásahu Pavel Šindelář.

Kde se ale v malém potůčku vzalo tolik vody? Koryto bylo podle místních již několik dnů plné a rozlilo se do okolních polí. „Půda už je maximálně nacucaná vodou, tak to steklo sem k nám,“ domníval se jeden z místních. Něco podobného prý ještě nezažil.

Jaké škody voda napáchala, zatím nebylo možné odhadnout. „Škody budou určitě ve statisících, ale to je jen můj hrubý laický odhad,“ přemítal Šindelář. Voda v Liblicích vyplavila několik aut a hlavně věci, které měli lidé uložené ve sklepě, nebo v garážích.

„Celou noc jsem sledoval postupující vodu, spát, to prostě nešlo, nakonec se zastavila asi deset centimetrů od mého domu,“ ulevil si jeden z liblických obyvatel. Pytle s pískem měl prý nachystané, nakonec jich ale nebylo třeba a vodu měl naštěstí jen na zahradě. Voda ale vyplavila tlakovou kanalizaci a studny postižených domů. „Vodu naštěstí máme z vodovodu a na záchod musíme ke kamarádům nebo známým,“ brali libličtí následky bleskové povodně s nadhledem.

„V tuto chvíli je již po kulminaci, voda opadla,“ uvedl v neděli v podvečer Pavel Šindelář. Hasiči na místě vodu odčerpávali zhruba do osmé hodiny večerní. „Pročistíme kanál a už by to pak mělo odtékat samo,“ dodal velitel zásahu Pavel Šindelář.

Martin Šnajdr