To všechno za sebou zanechal nespoutaný živel, kvůli kterému byli celý víkend v pohotovosti zejména hasiči a energetici. Mnoho lidí také muselo měnit své víkendové plány. Rodiny rušily naplánované výlety, pořadatelé chystané akce. 

„Na Kolínsku jsme od půlnoci do nedělních 15 hodin zaznamenali 51 událostí,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda s tím, že šlo většinou právě o popadané stromy či poničené střechy.

Ke spadaným větvím vyjížděli například hasiči v Kolíně v Polepské ulici, kde větve spadly do silnice a omezily dopravu v jednom jízdním pruhu. Část nájemníků domu v těsné blízkosti stromů přitom již dlouhodobě volá po jejich vykácení z důvodu tmy v bytech a v neposlední řadě z důvodu bezpečnosti. Jeden ze stromů byl z tohoto důvodu již pokácen. Další větev v Kolíně spadla na výměník ve dvoře v ulici Vrchlického.

Kolínští kvůli silnému větru uzavřeli centrální hřbitov, kde se v obřadní síni ve 14 hodin měla konat tradiční vzpomínka na zesnulé. Ta se pochopitelně vzhledem k povětrnostní situaci neuskutečnila. 

Místostarosta města Michael Kašpar prozradil, že kvůli větru byli v neděli v pohotovosti nejen hasiči a energetici, ale na situaci dohlížela také městská policie, pracovníci odboru životního prostředí a v neposlední řadě byla v terénu i arboristická firma. 

Se spadanými větvemi bojovali také řidiči, spadané stromy a větve komplikovaly dopravu například na Českobrodsku. „Jel jsem z Chotouně do Českého Brodu a po cestě bylo asi osm spadlých stromů. Některé měly rozježděné větve a některé byly řidiči odsunuty na stranu,“ řekl Václav Šolta. „V Českém Brodě vítr převrátil několik kontejnerů,“ dodal.

Silný vítr komplikoval nejen dopravu na silnicích, ale také na železnici. Zatímco někde nabíraly vlaky kvůli špatnému počasí zpoždění, v určitých úsecích železniční doprava stála dlouhé hodiny. 

Potíže se objevily například na trati z Kolína na Ledečko, kde trať zůstala na několik hodin mimo provoz právě kvůli spadlým stromům. Na trati dokonce několik hodin zůstaly uvízlé vlaky, ke kterým se hasiči přes ostatní události nemohli dříve dostat. I hodinová zpoždění pak měly kvůli počasí osobní vlaky i rychlíky na trati z Havlíčkova Brodu do Kolína. Potíže zaznamenali také cestující na trati mezi Českým Brodem a městem Úvaly. 

Na několika místech na Kolínsku také docházelo během nedělního dne k výpadkům elektrické energie či internetových a mobilních sítí. 

Kvůli špatnému počasí byla zrušená například nedělní vodácká akce zamykání Bečvárky. Veltrubští vzhledem k počasí zrušili sběr elektroodpadu a starého železa. 

S VĚTREM SE POTÝKALI TAKÉ SOUSEDÉ

Potíže s větrným počasím se nevyhnuly ani Kutnohorsku. Také tady vítr zastavil provoz na železniční trati. Mezi Ledečkem a Kácovem musela být zavedená náhradní autobusová doprava. 

Vzhledem k počasí byl v neděli uzavřený také zámecký park Žleby. Samotný zámek pak po celý den fungoval s omezením a přístupný byl ze Zámeckého náměstí nebo Zámecké ulice.