To potvrdil starosta obce Luděk Urbanec. Podle jeho slov by investice do kanalizace již před deseti lety vyšla na zhruba 80 milionů korun. V současné době se navíc změnily podmínky dotací, a tak by téměř 25 milionů korun musela uhradit sama obec. Ta pochopitelně na tak velkou investici nemá prostředky.

„Navíc některé domácnosti si pořídily domácí čistírny, které by po výstavbě kanalizace musely přestat používat,“ vysvětlil Urbanec s tím, že povolení pro provoz malých ČOV přestává platit ve chvíli, kdy má obec centrální kanalizaci. Všem poctivým občanům, kteří nyní čistírny doma mají by se tak znehodnotila investice a ještě by museli zaplatit přípojky na kanalizaci. To ti starosta obce uvědomuje a proto hledá jiné řešení.

Tím by podle jeho slov mohlo být využití více malých čistíren odpadních vod na jednu obec. „Existují čistírny pro maximálně padesát obyvatel,“ popsal Luděk Urbanec. Takové čistírny se prý budují přímo v domech, případně na obecních pozemcích. Jediné, co je nutné ještě vybudovat, je monitoring výtoku. „Toto řešení je pro nás snáze realizovatelné,“ připustil starosta.

Podle jeho slov by totiž budování nových malých čistíren nepostihlo ty domácnosti, které již čistírnu mají. „Ty bych naopak rád podpořil nějakou odměnou za to, že samy do čistírny investovaly,“ přiznal Luděk Urbanec. Prý by eventuálně obec mohla těmto domácnostem uhradit například povinný monitoring.

Ačkoli je realizace kanalizace na dobré cestě, stále ještě ve Viticích nemají vyhráno.

V současné době začínají hledat projektanta studie a navíc požádali o spolupráci také univerzitu zemědělství. Vitičtí totiž věří, že existuje i jiné řešení jejich problému a chtějí vyzkoušet všechny cesty, aby nakonec vybrali to nejoptimálnější východisko ze současné situace.