Podle něj se jedná o opomenutí zákonodárců. „Pokud se člověk cítí být dotčen na svých právech, tak i tato věta v zákoně explicitně řečená může být podpůrným argumentem pro orgány, které se danou věcí zabývají,“ vysvětlil.

Návrh změny zákona však nepočítá s žádnými sankcemi. „To je úmyslně, systém sankcí není ani v jiných zákonech o volbách,“ poznamenal. Podle něj jsou komunální volby právě těmi, kterých se zúčastní největší počet aktivních lidí v zemi. „Chceme, aby lidé měli zájem kandidovat do zastupitelstev obcí,“ prohlásil Vít Rakušan.

Nově otevřená poslanecká kancelář se nachází na Karlově náměstí, jen pár metrů od budovy radnice. Poslanec Vít Rakušan si tyto prostory vybral z několika důvodů. „Moje podmínka byla, aby byla kancelář v centru města, tedy dostupná občanům. Zároveň, aby to bylo blízko radnici,“ podotkl. Vít Rakušan totiž sice rezignoval na post starosty, stále je ale členem rady města Kolína.

Prostory již v minulosti sloužily jako poslanecká kancelář. Využívala ji někdejší poslankyně Jarmila Boháčková.

Celé znění návrhu nového odstavce

(4) Volební kampaň musí probíhat čestně a poctivě, zejména nesmí být o kandidátech, politických stranách, politických hnutích nebo koalicích, na jejichž kandidátních listinách jsou uvedeni, zveřejňovány nepravdivé údaje.