VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vít Rakušan: Starostou potřetí a naposledy. Pracovně změna po určité době sluší

Kolín /ROZHOVOR/ - Je po volbách a Změna pro Kolín obhájila svých 20 mandátů a ještě jeden získala. Pro starostu Víta Rakušana je ale toto období poslední ve funkci - jak sám říká, pracovně po třech obdobích sluší změna. Čemu se chce věnovat potom? A jakou vizi má pro Kolín ve svém posledním období? Velkým projektem by mohla být nová knihovna - kdy chce být u jejího zrodu v přípravné části.

12.10.2018
SDÍLEJ:

Kolínský starosta a poslanec Vít Rakušan. Jeho Změna pro Kolín získala v komunálních volbách v roce 2018 celkem 21 mandátu z 27členného zastupitelstva.Foto: DENÍK/Jakub Šťástka

Jak se cítíte po volbách?
Adrenalinová jízda to je vždy, vypětí před volbami je mimořádné. Nejčastěji to přirovnávám ke zkoušce na vysoké škole, člověk se učil, byl nervózní, adrenalinu bylo tolik, že člověk únavu nepociťoval. A těsně po zkoušce, ať už dopadla jakkoliv, se to kyvadlo zhouplo na druhou stranu a na člověka dopadla velikánská únava. Takže se cítím unaveně, ale i přes únavu jako po složené zkoušce pociťuji spokojenost a vděk vůči lidem v Kolíně.

Můj názor před volbami byl takový, že z politologického hlediska jakýkoliv výsledek Změny bude zajímavý. Vám se ale podařilo ještě o mandát posílit. Napadlo by vás to před volbami?
Přiznávám, že jsem měl myšlenku, že to úspěch jako před čtyřmi roky nebude. Byl jsem natolik sebevědomý, že jsem doufal, že překročíme nadpoloviční většinu, že si udržíme více jak polovinu mandátů, tomu jsem věřil. Ale obhájení dvaceti mandátů, to by mě ani nenapadlo – a že by mohl nějaký přibýt, to ani ve snu. Sám ještě teď analyzuji, co se stalo, možná mi to teprve pomalu dochází. Včera jsme měli možnost vidět výsledky v jiných okresních městech, takže mi pomalu dochází, jak fenomenální úspěch to je.

Dovedl byste někomu poradit k takovému volebnímu výsledku?
Každé město je jiné. Za prvé ale nesmíte zklamat – co slíbíme, to bychom měli plnit, proto je nutné být konzervativní ve slibech. Nejhorším pocitem, který lidé mohou vůči politikům zažít, je zklamání. Pokud se něco nepovede, pak přiznat, případně vysvětlit, říct, jak se to může napravit. Potom, co mnohé obtěžuje, ale je to nutné, je neustálá komunikace s lidmi. V současné době to nejde bez neustále komunikaci na sociálních sítích. Není to laciné vytváření PR, jak říkají někteří oponenti, ale odpovídání na řadu nepříjemných dotazů, mnohdy agresivně položených. Ale je to komunikace, kterou lidé potřebují. Ale nejde se spoléhat jen na ni. Je tu starší generace, která chce na radnici přijít a říct mi to do očí – na takové lidi si člověk musí najít čas. A potom se v kampani vyplácí upřímnost.

Obával jste se toho, že může přijít nějaké výrazné oslabení? V roce 2010 jste měli osm mandátů, v roce 2014 jste jich získali 20…
Ukázalo se, že komentáře na Facebooku musí člověk brát s drobnou rezervou, protože kritických hlasů se objeví vždy logicky více. Spokojení lidé obvykle nereagují, nepíší. To je můj základní klíč ke čtení toho, co se na Facebooku odehrává. I přesto jsem si myslel, že po osmi letech k propadu dojde, myslel jsme, že konkurence bude silnější. V optimistických předpokladech jsem se pohyboval kolem 50 procent voličské podpory.

Před volbami jste říkal, že kandidujete na starostu naposledy. Proč?
Z města rozhodně odejít nechci. Kandidovat v komunálních volbách chci do doby, co mi bude sloužit zdraví, tělo, rozum. Chci sedět v zastupitelstvu, pokud dostanu důvěru, i v radě města. Dokonce si umím představit, že za dvacet let, až projdu jinou životní etapou, že by se člověk pokusil stát se starostou ještě jednou. Ale po třech volebních obdobích v této pracovně člověk za prvé ztratí tu prvotní energii, co bylo novátorské, už je naopak konzervativní a té pracovně změna po určité době sluší.

V čem tu potřebu pro změnu vidíte?
Město vždy potřebuje nový impuls, nové nakopnutí. Pokud by zůstal lídrem Změny pro Kolín ten samý člověk, energie se automaticky začne vytrácet. Myslím, že Změna je fenoménem tím, jak funguje. Já nechci svými ambicemi a trváním na tom, že tu budu sedět do konce bytí, oslabit značku jako takovou. Objevím se nahoře na kandidátce třeba do první pětky, pokud budu mít důvěru, budu rád chodit na radu města. Ale tuto pracovnu by po dvanácti letech měl zabrat někdo jiný.


Máte rozmyšleno, jaký bude váš život po komunální politice, kam byste chtěl směřovat?
To je obrovská otázka. Vždy jsem měl v životě nějaké etapy, kdy jsem se něčemu věnoval. V té politice, jestli budeme mít důvěru voličů, bych mohl celkem dobře přinášet lokální zkušenosti, to by mohlo být ku prospěchu lidí. Ale když se podívám dál za horizont, tak nechci v politice strávit celý život. Jedna oblast, která by mě do budoucnosti lákala, ale žádné kroky jsem pro to zatím neudělal, to chci zdůraznit, spíše to je takový sen – by byla diplomatická činnost.

Teď ale k současnosti: jak to vypadá s koalicí? Kdo obsadí posty v radě, ve vedení města?
Řeknu narovinu, jak si představujeme ideální situaci: Změna pro Kolín bude mít v radě sedm lidí jako doposud. Dvě místa v radě přenecháme subjektům, logicky Kolíňákům a Volbě pro Kolín. Vedení radnice bychom obsadili s Michaelem Kašparem. Co ale není jasné, je místo druhého místostarosty.

Na konci volebního období jste měl hlavní prioritu dodělat autobusové nádraží. Ve volební kampani jste říkal, že jste není vyhráno, ještě není hotovo. Co máte tedy v plánu dále?
U čeho bych chtěl být – a zdůrazňuji, že u přípravy té akce, realizována teď nebude – by byla příprava výstavba nové knihovny v areálu kolínského zámku. S architektem Davidem Mateáskem to je náš společný sen a projekt, který nás baví. Připravujeme vypsání mezinárodní architektonické soutěže. To může vést k tomu, že tady bude skutečně evropsky kvalitní architektura. Může to být stavba, která bude budit kontroverzi, ale chci být u té diskuze, když se zadá. Horizont pro takovou stavbu odhaduji deset let, potom by knihovna mohla stát. Ale musí se začít a chci být ten, kdo bude u položení těch přípravných základů.

Hodně se mluvilo také o tom, že Kolín potřebuje sportovní halu…
To je velké téma místostarosty Michaela Kašpara a chci být u toho a spolupodílet se na tom. V Borkách dochází k přeložkám sítí, začíná se s tou přípravou. Další věcí je výsledek revitalizace Komenského parku. A kdybych si měl vybrat poslední věc, ale je jich celá řada, tak to je proměna Jiráskova náměstí na Zálabí, aby to nebylo jedno velké parkoviště. Na zadání podmínek pro soutěž už pracuje architekt. Kdyby se tyhle věci povedly, tak odejdu spokojen. A pak je řada dalších věcí, jako systém rezidentního parkování na sídlišti, prohlubování otevřenosti radnice, zavedení participativního rozpočtu – v tom se shoduji s programem Pirátů a v Kolíně bychom to zavést měli.

Z jakých dalších rekonstrukcí či investic máte radost?
Stále se odehrává rekonstrukce chrámu sv. Bartoloměje a jeho bezprostředního okolí. Dokončení spadne do poloviny nastávajícího volebního období. To je jedna z věcí, která tvoří desetiletí až staletí identitu městského prostoru. To bude jedna ze stop, o které se bude mluvit třeba za 70 let.

Stal jste se terčem letákové kampaně. Leták vám vyčítal, že jste byl dříve proti souběhu působení v lokální a vyšší politice. Na to jste reagoval, že jste změnil názor, že se změnily okolnosti. Můžete to nějak přiblížit, proč jste to začal vidět jinak?
Změna přišla s nějakou starostenskou zkušeností. Vůbec jsem v začátku neměl žádnou představu, člověk se to všechno učil. Ve chvíli, kdy jsem zjistil, mám problém dostat se na jednání na kraji, na ministerstvu, tak jsem usoudil, že by se ta praxe v České republice vůči městům a obcím měla změnit. Proto mám nejblíže ke Starostům a nezávislým, kteří z té lokální politiky pocházejí a problémy vidí a umí přenášet nahoru. Ať se to někomu líbí nebo ne, díky poslaneckému mandátu se mi četné dveře otevírají. Zjistíte, že vám ten telefon nepoloží. A o co se pokouším v poslanecké funkci, je otevírat ty dveře všem regionálním starostům z Kolínska i z celého Středočeského kraje. V tom vidím svoji úlohu, aby měli zastání, které jsem já v začátcích neměl.

Nenapadlo vás vytvořit něco jako manuál pro starosty – když tu začátečnickou zkušenost líčíte jako poměrně obtížnou situaci?
Mám vytvořenou prezentaci Starosta – začátečník, se kterou jsem vystupoval na semináři v poslanecké sněmovně. To jsem ještě nebyl poslanec, bylo to absolutně nadstranické. Představoval jsem tam svoji zkušenost a na co si dát pozor. Pan kolega Jan Farský pořádá semináře Starostové starostům pravidelně, kde se toto pokoušíme řešit, vytvářet sdílený on-line prostor, kde by se takové zkušenosti mohly sbírat. Vychází to z naší zkušenosti nezávislých starostů v době bez jakéhokoliv stranického krytí, kdy nemáte kam vyjet a ptát se, jak co vyřešit, vymýšlíte věci dávno vymyšlené a chybujete, kde byste chybovat nemuseli. Vytvořit uživatelský komfort pro starosty začátečníky je důležité.

Autor: Jakub Šťástka

12.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač-ka. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: U n i k o m, a.s. kolín, na louži, Na Louži, č.p. 871, 280 02 Kolín 2. Informace: Aleš Kapička, +420 724 314 153. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 55 000 Kč Finanční poradci specialisté Oblastní manažer/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 55000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Šantrůčková Veronika, tel.: 605 008 493, 8 - 16 hod,, e-mail: personal.prahamesto@financni-institut.cz., , Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu na pozici oblastní manažer/ka., , Náplň práce:, - realizace smluvených schůzek s klienty, které zajišťuje centrála společnosti,, - spolupráce s analytickým oddělením,, - nastavení optimálního portfolia klienta,, - školení poradců pro rodinné finance,, - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny., , Požadavky:, - manažerské schopnosti,, - výborné komunikační dovednosti,, - vnitřní motivaci na sobě pracovat,, - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání - maturita,, - licence PPZ od ČNB výhodou,, - bezúhonnost,, - ŘP skupiny B,, - pozitivní přístup k práci., , Nabízíme:, - práci ve společnosti se silným kapitálem,, - klientelu zajištěnou callcentrem společnosti - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu,, - nadprůměrné ohodnocení + odměny ze svěřeného týmu,, - zázemí centrální kanceláře - školení od producentů,, - velký potenciál kariérního růstu., , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.karierafi.cz/m nebo zašlete svůj profesní CV na personal.prahamesto@financni-institut.cz.. Pracoviště: Finanční institut s.r.o.-kolín, Heverova, č.p. 249, 280 02 Kolín 2. Informace: Veronika Šantrůčková, +420 605 008 493. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 7 000 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7000 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Pacalová R., tel.: 321 674 665., ZŠ a MŠ Vitice, Vitice 15, 281 06 Vitice, okres Kolín., , Přijmeme kvalifikovaného pedagoga pro 1. stupeň na částečný úvazek, 6 hodin týdně., Znalost práce v malotřídní škole., , Zaměstnanecké výhody: stravování.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola vitice, okres kolín, 281 06 Vitice. Informace: R. Pacalová, +420 321 674 665. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 28 000 Kč Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič dodávky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Mizerová Lenka, tel.: 724 272 734, , e-mail: autodoprava.mizerova@seznam.cz,, osobně: v sídle firmy 10 - 14 hod (po telefonické domluvě)., , Náplň zboží:, Rozvoz zboží po firmu GLS Kutná Hora., , Pracovní doba:, Po - Pá 5:30 - 14 hod., , Požadavky:, Čistý trestní rejstřík, ŘP sk. B, praxe s řízením dodávky., , Zaměstnanecké výhody:, Služební telefon, stravenky, firemní auto.. Pracoviště: Lenka mizerová, Háninská, č.p. 218, 280 02 Kolín 2. Informace: Lenka Mizerová, +420 724 272 734.

Starými lázněmi zase zněly rockové riffy australské kapely AC/DC.
42

OBRAZEM: Starými lázněmi zase zněly rockové riffy australské kapely AC/DC

Nový most v Kolíně
14

Nový most čeká rekonstrukce. Lidé chtějí lepší osvětlení

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Střední Čechy – Ceny služeb jsou smluvní – což ovšem nemá zhola nic společného s představou, že byste snad mohli umlouvat slevu – a tak se liší provozovnu od provozovny. Mohou se dokonce měnit i v průběhu roku. Přesto statistici dokážou určit průměrné hodnoty.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

V Regionálním muzeu jsou k vidění Stavby století našeho kraje

Kolín /FOTOGALERIE/ - Pod názvem Stavby století republiky ve Středočeském kraji je od čtvrtka 18. října k vidění v malém sále Veigertovského domu Regionálního muzea v Kolíně výstava představující vývoj československé a české architektury v regionu zaměřená především na Kolín.

V zahradě Pod Věží se odehrál další Řepánkový den

Kolín /FOTOGALERIE/ - Strávit slunečný den mohli návštěvníci Řepánkového dne v zahradě Pod Věží s výhledem na kolínský chrám sv. Bartoloměje nad kávou a řepánky. Klienti Diakonie jich upekli 400, ale záhy se ukázalo, že to je málo a museli dalších 200 nakoupit.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT