Tradici Betlémského světélka zúčastněným Kolíňákům přiblížil kolínský farář Libor Bulín. "Jak napovídá název, je to světlo, které je zapálené a přivážené z Betléma. Jde o velice novodobou tradici, která odpovídá skautskému hnutí - kdy ještě nebyly mobilní telefony a telefony obecně. Mezi skauty to fungovalo tak, že každý věděl, kde má svého druha a zprávy si předávali. Zapálí se na místě, které od křesťanského starověku označuje hvězda na místě Kristova narození. Na začátku adventu zapálí to adventní Betlésmké světlo, to putuje na letiště do Tel Avivu, Vídně a z Vídně do celé Evropy," řekl.

Promluvil také starosta Kolína Vít Rakušan. "Betlémské světlo pro každého znamená něco jiného, pro někoho církevní symbol hvězdy, pro někoho naději nebo i to, že za ním skauti přijdou a nemusí být na Vánoce sám, což je hodnota sama o sobě," vysvětlil.

Jak řekl Ondřej Vokál za skauty, ti měli dále několik míst, do kterých se jako každý rok vydali, aby Betlémské světlo dali lidem například do kolínské nemocnice, nebo jednotlivých domácností. Kolínští skauti dále Betlémské světélko vezli do Ústí nad Labem.