Kdo vstával do zaměstnání opravdu hodně brzy nebo ho hukot větru nenechat spát, byl svědkem i největších poryvů, které přišly zhruba mezi třetí a pátou hodinou ráno. V té době vichr i lámal stromy.

Přes sinici se strom skácel v Červených Pečkách, Radovesnicích I a Svojšicích, kde s jeho odstraněním museli pomoc hasiči. A měli docela napilno. Vyjížděli ve tři čtvrtě na čtyři, ve čtyři a ve tři čtvrtě na pět. „Stromy jsme rozřezali motorovou pilou a odstranili ze silnice," potvrdil mluvčí Petr Svoboda.

V porovnání s ostatními regiony Středočeského kraje na tom ale Kolínsko nebylo zdaleka nejhůř. Hasiči podle Petra Svobody od půlnoci zhruba do osmi hodin ráno vyjížděli k celkem 45 událostem. „Tolik jich je obvykle za celých 24 hodin," upřesnil Petr Svoboda.

Během ranních a dopoledních hodin, kdy už se vítr trochu utišil, vyčarovalo počasí i další překvapení.

Z doslova černého nebe se na některých místech místo dešťových kapek najednou začaly snášet malé kroupy a na chvíli vytvořily bílou pokrývku. Ta pravá bílá nadílka, která by pokryla pole a lada, se ale nekonala.

Snad jen ta první hořící svíčka na adventní svícnu. Dejte ale pozor, aby právě ona či některá z dalších nebyla příčinou toho, že se hasiči tentokrát „podívají" právě do vašeho domu či bytu. V příčinách vánočních požárů totiž podle hasičských statistik vedou ty, které způsobily svíčky, nejčastěji pak na adventních věncích.