Příčiny požáru u Černých Voděrad, který vznikl tuto sobotu v místním lesním porostu a likvidovalo ho několik dobrovolných i profesionálních hasičských jednotek, zatím nejsou stoprocentně jasné. Podle našich informací jde na devadesát procent o nedopalek.

Zákeřný živel u Voděrad opět vzplál

Ke vší smůle navíc v úterý živel opět ožil. Jednotky z okolních dobrovolných hasičských sborů se tak znovu musely pustit do boje se zákeřnými plameny. „Krátce po šestnácté hodině se tam musely znovu vracet. Oheň opět vzplál,“ uvedla včera Lenka Kostková mluvčí středočeského záchranného sboru. „Předběžná škoda je 100 tisíc korun,“ doplnila.

O víkendu se vrátí zase teplé a suché počasí

Včera se ochladilo, ale jinak jsou v tomto období teploty nadprůměrné a o víkendu už má být zase teplé a slunečné počasí. Tedy ideální podmínky pro vznik požárů suché trávy nebo klestí. „Každý rok se situace víceméně opakuje. Je to zhruba do doby, než se zazelená nová tráva,“ vysvětlil inspektor Luboš Kovanda.

Včera ráno vyjížděla posádka ke Štipoklasům na sousedním Kutnohorsku. „Bylo to okolo páté hodiny ranní,“ popsal operační důstojník. „Hořela tam suchá tráva,“ dodal. Časté zásahy jsou i na železničních náspech. „Stačí odhozený nedopalek z vlaku a oheň si svou cestu najde,“ nastínil profesionál.