Pomníček obklopený svíčkami a květinami u křižovatky na Velim se stal mementem. Targicky tu zemřela při autonehodě před pěti měsíci mladá žena. Rozpoutaná vlna diskuzí vyústila v konkrétní kroky kompetentních lidí. „Uděláme všechno pro to, aby se už nikdy taková tragédie nezopakovala,“ řekl tehdy starosta obce Josef Keltner.

Začal kolotoč shánění finančních prostředků a schvalování projektů. Podle informací mluvčího středočeského krajského úřadu Martina Kupky Nová Ves I byla úspěšná hned nadvakrát: „Z grantů určených na dopravně bezpečnostní opatření získala obec celkem 540 000 korun. Peníze budou použity na pořízení a instalaci okamžitých měřičů rychlosti a úpravu křižovatky.“

Kdy budou řidiči vidět vztyčený varovný prst v podobě čísel překračujících rychlost v reálu? „Teď už je veškerá realizace plně v pravomoci obce,“ uvedl Kupka.

Podle slov místostarosty Nové vsi I Jiřího Voslaře chtějí uvést všechny změny podle schváleného projektu co nejdříve v život. „Radary umístíme na oba konce vesnice. Sice jde o psychologický moment, ale podle zkušeností účinný. Vodorovným podélným značením vznikne nový odbočovací pruh na křižovatce na Velim,“ řekl Voslař.

Upozornil, že některé změny se už realizovaly: „Dali jsme k potravinám zábradlí tak, aby tady nemohla parkovat zásobovací auta, která bránila ve výhledu. Nedaleko je přechod pro chodce a lidi vůbec přes auta neviděli. Teď se ještě jedná o umístění zákazové značky pro stání.“

Ne všechny návrhy však prošly. V projektu byl i návrh na snížení rychlosti. „Usilovali jsme ve vesnici o čtyřicítku, ale to se nepodařilo,“ uvedl Voslař.
Letošní rok byl na dopravně bezpečnostní granty štědrý. Podle informací Martina Kupky ze 190 žádostí bylo 166 úspěšných. Celkově krajský úřad rozdělil čtyřicet milionů korun.