Kolony aut. Učitelka sdětmi číhá upřechodu na vhodný okamžik. Teď. Vstupuje do vozovky před autem vzdáleným několik metrů se zdviženou stopkou. Auto zastavuje a děti pospíchají přes přechod. Pro vyučující a děti místní základní školy pravidelný rituál. Anebezpečný.

Ředitelka školy vNové Vsi IMiloslava Nykodémová potvrdila, že obezpečnosti na silnici se vobci nedá vůbec mluvit. Denně musí sdětmi přecházet frekventovanou hlavní silnici zjedné strany na druhou, protože mají bohužel školní jídelnu na opačné straně silnice než školu. Přestože využívají přechodu, vystavují se nebezpečí: „Přechod je špatně umístěný, ve směru od Kolína za kostelem není vidět a zdruhé strany to není omoc lepší. Navíc se dá mluvit oabsolutním nedodržování rychlosti vobci. Kdo tu žije, ví, očem mluvím.“ Atak popisuje hrůzostrašné situace, kdy přecházejí a auto zdruhé strany nerespektuje děti ve vozovce a brzdí na poslední chvíli.

Jak tohle může skončit? Asi každého napadají černé myšlenky zvlášť vsouvislosti snedaleko umístěným pomníčkem na místě, kde při tragické autonehodě zemřela mladá žena. Itady se spekuluje onedodržení rychlosti řidiče nákladního auta, pod jehož koly život ženy skončil.

„Vím, že je strašné, co se stalo, ale je potřeba si uvědomit, že přechod za zatáčkou je dalším nebezpečným místem,“ říká ředitelka školy a upozorňuje, že zhruba před tři čtvrtě rokem tu auto porazilodívku.

Jen idealista si může myslet, že mávnutím kouzelného proutku změní přístup všech řidičů. Že se zkaždého stane zodpovědný, předpisy dodržujícíšofér.

Zdá se, že jedině systematická kontrola a postihy za překročení rychlosti mohou být lékem. Jak však pravidelně kontrolovat, chybí-li vregionu desítky policistů? Starosta Nové Vsi IJosef Keltner se společně sředitelkou shoduje, že pokud ukrajnice stojí policejní hlídka, řidiči si dají pozor. Ale nemohou tam být každýden.

Jak ze začarovaného kruhu ven? Josef Keltner vidí řešení vrealizaci všech navržených opatření, která upřesňuje projekt. „Jedná se ovodorovné a svislé dopravní značení, instalaci radarů a stavební úpravu křižovatky,“ uvedl starosta. Pokud vše schválí policie, postoupí projekt na kraj. Mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka potvrdil, že je snahou kraje vyjít vstříc. Okamžité měřiče rychlosti by se mohly instalovat nejpozději vdubnu.