Jeden z důvodů, proč jsou někteří občané Velkého Oseka zásadně proti stavbě sportovní haly v hodnotě jeden a půl miliardy korun. Úsilí, které je vynakládáno na její realizaci by podle nich mělo být spíše vkládáno do spokojeného života občanů.

„Co přinese sportovní hala nám obyčejným občanům? Možná pár pracovních míst, které nám ale moc nepomohou. Dál nebudeme mít kanalizaci, vodovod ani opravené silnice a chodníky,“ uvedla místní obyvatelka Jana.

„Podívejte se, jaké tady jsou silnice. Všude samá díra, po dešti bahno, to si vůbec nedovedete představit, jak to tady potom vypadá. Tohle ale nikoho nezajímá. To je pořád hala, hala a hala, ale aby se taky něco udělalo pro lidi, to ne,“ rozčiloval se obyvatel z náměstí Petra Bezruče.

Halu postaví soukromý investor

Podle slov starosty obce Jiřího Otty někteří lidé pořád nechápou nebo nechtějí pochopit, že sportovní hala se nebude stavět z obecních peněz.

„Při normálním toku peněz, které má obec k dispozici to ani není možné. Daně od státu, které jdou do rozpočtu obce, jsou tak nízké, že stačí maximálně na chod školy, školky, pečovatelské služby a osvětlení . Na nic víc už prostě nejsou peníze.

Opravit ulice z toho, co dostáváme z daní by při dnešních cenách trvalo stovky let,“ uvedl Jiří Otta s tím, že letos bude kompletně rekonstruována Havlíčkova ulice, včetně dešťové kanalizace, chodníků a osvětlení.

„Oprava této krátké ulice bude stát okolo pěti milionů korun. Projekčně se připravují další ulice a to Dukelských hrdinů a Politických vězňů, které by se mohly dělat v příštím roce,“ pokračoval starosta.

Zvýšení daní by mohlo pomoci

Řešení, jak navýšit obecní rozpočet, vidí pouze ve zvýšení daní z nemovitostí, o které už několik let usiluje.

„Je to jedna z šancí, jak získat peníze, protože tyto daně jdou celé obcím. Potom bychom mohli silnice opravovat ze „svého“ a já se o to budu snažit.
Státní rozpočet místní komunikace nezajímají a nikdo vám na ně žádnou dotaci nedá. Většina lidí na to ale nechce slyšet,“ ukončil starosta Jiří Otta s tím, že v rámci komunálních voleb, kvůli tomu připravuje na toto téma referendum.

To by mělo ukázat, zda budou lidé ochotni zvýšit si daň za to, aby měli komunikace u svého baráku.

Nemáme kanalizaci, chybí vodovod

Výtky na hlavu starosty padají od občanů nejen kvůli špatnému stavu komunikací. Kdyby stejnou energii, kterou věnuje Martině Sáblíkové, věnoval obci, bylo by to rozhodně lepší, shodují se někteří z nich.