Z venku sice zatím budova sokolovny ve Velkém Oseku opravami neprošla, ihned po vstupu dovnitř na člověka dýchne „vůně“ nového. Po průchodu šatnou se dojde do hlavního velkého sálu, srdce velkoosecké sokolovny.

Starosta TJ Sokol Velký Osek David Kratochvíl vypráví, že původně tak velké ambice, jako je kompletní rekonstrukce budovy, neměli. „My jsme si původně ve sklepě opravili klubovnu, do ničeho většího jsme se pouštět nechtěli. Ale pak jsme se nechali uchlácholit, takže jsme to vzali a začali jsme rekonstruovat sokolovnu,“ uvedl Kratochvíl.

Klubovnu si sokolové skutečně vyšperkovali. Nechybí zde bar, pípa, řada stolečků, ale i gauč na pohodlné posezení či televize. Zajímavým detailem je pak půltunový trezor, na kterém se píše „Výroba pancéřových pokladen Antonín Brda, Slezská Ostrava“.

„Netušíme jak je starý,“ říká David Kratochvíl směrem k trezoru. Našel se prý v Kolíně na dílnách, když se rušily nádražní budovy. A přemístit ho nebyla žádná legrace. „Museli jsme ho naložit ještěrkou, ale dostat ho tady sem do sklepa, to byl šílené. Po schodech jsme ho poslali, kamarád ho dole chtěl chytat, naštěstí uhnul,“ vzpomínal starosta.

Ačkoliv je na budově ještě spousta práce, sokolovna už žije. Ve zrekonstruovaném sále se koná cvičení od nejmenších dětí až po dospělé. V provozu je také hned vedle gymnastický sál s velkým zrcadlem. Používá se navíc k pořádání různých akcí jako jsou akademie, rytířský den nebo grafity pro děti.

Jako jediný zatím v původním stavu zůstává kinosál. Do budoucna je však v plánu jeho oprava a proměna v multifunkční prostor. „V takovou místnost, aby se tu daly promítat filmy, ale zároveň to sloužila i na sportování. Zároveň ještě chceme hned vedle vybudovat správcovský byt,“ doplnil k plánům David Kratochvíl.

Na opravy všech prostor už padly tisíce hodin dobrovolnické práce a mnoho peněz od sponzorů. Nyní však Sokol Velký Osek rozjel sbírku, jejímž cílem je vybrat alespoň 100 tisíc korun. „Máme rozjetý projekt na zateplení budovy včetně elektrických venkovních rolet, což by nám mělo snížit nemalé náklady na provoz budovy zejména přes zimu. Rádi bychom také nainstalovali fotovoltaické panely, abychom ušetřili za elektřinu. Sbírka nám pomůže tyto investice urychlit,“ doplnil starosta velkooseckých sokolů.

Odkaz na sbírku naleznte ZDE