Počet automobilů projíždějících obcí, ať už nákladní nebo osobní, se pohybují v tisících. A mnoho z nich nerespektuje maximální povolenou rychlost v obci. To komplikuje život hlavně chodcům, kteří kolikrát nemají šanci přejít přes silnici na druhou stranu obce, jak vysvětlil starosta Pavel Drahovzal.

Právě zpomalovací semafor je opatření, které Velkému Oseku doporučili policisté. „Byl tu policista z dopravního inspektorátu, řekl, že zpomalovací semafor by mohl naše problémy vyřešit," řekl Pavel Drahovzal, velkoosecký starosta.

Nejkritičtější část na přejezd je přes střední úsek obce, která začíná podle starosty u bývalého řeznictví a končí až u výjezdu z obce směrem na Kolín. „Je to jedna rovinka, po které auta jezdí velmi rychle. Z obou stran by byly semafory, jeden by stál u obecního úřadu, druhý u přechodu u hřbitova," vysvětlil starosta Drahovzal.

Přejít přes přechod na této silnici je podle starosty doslova o život, kolikrát to ani přes šňůry rychle jedoucích aut není možné. „Přejít je velký problém, řidiči přechod nerespektují," dodal.