Vydatné víkendové a pondělní deště však hladiny řek téměř nezměnily. Řekl to Jiří Petr z Povodí Labe, které stavy vody sleduje.

Odpověděl tak na náš dotaz, zda po dlouhém období sucha nehrozí pro změnu celému Kolínsku záplavy, které jsme viděli před několika lety.

Podle něj lze o dešti uvažovat jako o příjemné zálivce zeleně, která však hladiny řek neovlivnila.

„Měli jsme stav sucha na více jak šedesáti řekách, nyní to je 58 na celém povodí," řekl Jiří Petr. Pokud někde byly srážky intenzivnější, pak šlo pouze o lokální deště.

Situace by se dramaticky zhoršit podle jeho slov neměla. „Během dneška a zítra by mělo padnout 40 50 milimetr srážek, podle Českého hydrometeorologického ústavu. To by mohlo vyřešit stav sucha na řekách. Lokálně, pokud by byly srážky intenzivnější, tak mohou způsobit krátkodobou povodňovou aktivitu, ale nic zásadního," řekl.

Aby situace vygradovala do povodňové aktivity, muselo by za dva dny napršet více jak 100 mm srážek. „V tuto chvíli to ale nelze předpokládat," podotkl.

Sucho nejvíce potrápilo Černokostelecko, kde obyvatelé Doubravčic měli omezenou dodávku vody, hodinu ráno a hodinu večer. Chatová oblast v Jevanech byla další, kde fungovaly další úsporná opatření.

Samotnému Kolínu se problémy s dodávkou vody vyhnuly zcela.