Plaňany zažily evakuaci. „Byli jsme nuceni evakuovat nádraží a přilehlé nemovitosti," řekl starosta Martin Charvát. Jeden obyvatel přečkal noc v základní škole, další se ubytovali u příbuzných. „Třetí povodňový stupeň tam byl vyhlášený v devět hodin večer," prozradil starosta Martin Charvát. Ten platil jak na Výrovce, tak na potoku Blinka.

Přes celou noc a ještě ve středu byla voda monitorována a podle Charváta Městys spolupracoval s policií. I ve středu stále trvala pohotovost a zasedala povodňová komise městyse Plaňany.

Plaňanští měli už dopoledne připravené pytle, které byly neprodleně rozvezené a instalované na potřebná místa. Pitnou vodu měli obyvatelé zajištěné cisternou.

Chroustovští zažili opět několik desítek hodin odříznutí od světa. Již v úterý odpoledne voda zalila příjezdový mostek k několika domům za řekou a lesní cesta do Chotutic již byla také plná vody. Přírodní živel ji opět zneprůjezdnil. „Lidé mohou do vesnice pěšky po kolejích," potvrdil starosta Martin Sýkora. Podle místních to však není nejbezpečnější řešení, jelikož i přes nepřízeň počasí pokračují opravy podloží, které poničila minulá povodeň a po kolejích projíždějí drezíny.

Podle Sýkory voda začala ve středu ráno opadávat, ale lidé stále ještě nemohli zvolit jiný způsob dopravy než jít pěšky po kolejích, ačkoli tudy dělníci vozili materiál.

Proud prý v Chroustově nebylo nutné vypnout, i když voda v jednu chvíli vypadala nebezpečně. Tentokrát se dostala voda z Vavřince do několika zahrad, které se začaly vzpamatovávat z minulých povodní, naštěstí však nedosáhla až k obydlím. Přesto opět napáchala škody.

Jeden z místních si již stihl natáhnout nový plot a nyní o něj nejspíše znovu přijde, to potvrdil i starosta Martin Sýkora. „Plot rychle obnovil a má ho opět pod vodou, kdoví, jestli vydrží, " řekl.

V Chotuticích pro tentokrát situace nebyla tak vážná. Situaci přesto starosta obce Luboš Zajíc monitoroval. V úterý v odpoledních hodinách již bylo zatopené téměř celé fotbalové hřiště. Ti, kteří měli při povodních na začátku měsíce zatopené domy, tedy majitelé nemovitostí pod vlakovou zastávkou, jezdili stav vody pravidelně kontrolovat. „Byl jsem tu před hodinou a stouplo to," svěřil se jeden z nich s obavou v hlase. Každý pevně doufal, že tentokrát voda nebude tak zákeřná. Jeden z domů v této ulici je totiž po minulé povodňové vlně určený k demolici.

Ani Kouřimi se opět povodňová vlna nevyhnula. Podle Zuzany Čihákové v Kouřimi i ve středu stále platil třetí povodňový stupeň. „Voda se rozlila do ulice v Podskalí," řekla Čiháková. Podle ní přišla v osm hodin večer dobrá zpráva zdálo se, že Kouřimka klesá a jisté bylo, že Vavřinecký rybník snížil odtok vody. Už o půl hodiny později se voda začala výrazně zvedat. „Přes velkou snahu hasičů, kteří za pytlovými zátarasy odčerpávali vodu dvěma čerpadly se voda rozlila," konstatovala starostka města smutný fakt. Ani tady se však voda tentokrát k obydlím nedostala.

Z hrozby dalších povodní neměli radost ani v Miškovicích. Podle Lenky Růžkové, starostky obce, se v Miškovicích již v úterý v sedm ráno po stále komunikaci s Janou Semerádovou, starostkou Vavřince, dozvěděla, že Vavřinečtí vyhlásili druhý a následně třetí povodňový stupeň. Vzhledem k informacím a stoupající hladině řeky také Miškovice vyhlásily třetí povodňový stupeň. „Za pomoci všech Miškováků a po vyhlášení místním rozhlasem i Třebovlaků se začalo pytlovat," prozradila Růžková.

Voda podle ní stále narůstala a nejdůležitějším bodem se tak stala místní trafostanice.

Dobré zprávy přišly z Miškovic ve středu dopoledne. Podle obyvatele Antonína Čáslavy voda klesá a prý se nedostala ani přes most. Vavřinec byl podle něj už po deváté hodině zavřený. Tuto informaci potvrdila také Lenka Růžková. „Ráno jsem mluvila s paní starostkou z Vavřince a tam nám s radostí oznámila, že první stavidlo je zastavené," vysvětlila. Podle jejích slov přežila obec noc bez zatopení a všichni mají radost. Nemuseli prý ani vypínat proud v obci a tak byla noc celkem klidná. Jen neustále někdo musel kontrolovat vodu. „Snad už bude konečně klid a lidé budou moci pokračovat v rekonstrukci domů," uzavřela.

Štěstí měli tentokrát také v Toušicích a Mlékovicích. Voda se podle starostky Hany Pazderové rozlila jen do silnice. K domům se však nedostala. „U mostů už to bylo na hraně, " okomentovala situaci Pazderová. Podle ní se však obyvatelé potýkají se spodní vodou, která jim i tentokrát zatopila sklepy. Toušické a Mlékovické nejspíš zachránila provizorní hráz a koryto, které tlak vody vydrželo.

Dramatické chvíle zažili obyvatelé Starého Kolína. „Ve tři hodiny šla nad vesnicí zpětná vlna přes louku, museli jsme ji překopat a udělat hráz. Naštěstí se nám vlnu podařilo strhnout, takže voda nešla k hasičárně a domkům," řekl starosta Jaroslav Flegl. Čekali jen na kulminaci Labe. „Hlídáme loděnici, obci ale už problémy nehrozí," zhodnotil starosta situaci.

Klid hlásil Kolín. „Problémy registrujeme v okolních obcích. U nás je situace klidná, celou noc městská policie monitorovala situaci v Sendražicích, kde voda opadla včera odpoledne," řekla Jiřina Holubová, mluvčí kolínské radnice. Nyní hasiči hlídají Štítary, kde je tradičně voda na zahradách domů poblíž tamějšího potůčku.

Český Brod se včera ještě potýkal s menšími problémy, ale voda už podle starosty Jakuba Nekolného klesá.

Situace se nevyhrotila ani v Bečvárech, kde bylo zaplavené okolí Červeného Hrádku. „Už v pondělí večer voda opadla, rozlité potoky se vrátily do koryta, vše je v pořádku," řekl starosta Bečvár Jan Uher.