Fosgen, dyfosgen, kyanovodík, chlorkyan nebo hydroxid amonný. To jsou chemické názvy na plných zkumavkách nebo detekčních trubičkách, které se volně povalují v bývalém vojenském objektu ve Velimi.

Nejen tyto předměty a názvy zřejmě přilákaly ve středu v podvečer několik místních chlapců. Ti se měli nadýchat neznámé látky ze zkumavek, které nalezli v areálu bývalých kasáren. Některý z rodičů pak zalarmoval policii.

Na místo se ihned sjeli záchranáři, kteří spolupracovali s Hasičským záchranným sborem a policií. „Na místě se nacházely detekční trubičky mimo jiné na určení sarinu. Na místě se nacházely i další chemikálie na bázi kyselin. Po příjezdu jsme prostor uzavřeli a všechny chemikálie zajistili a odvezli ke znehodnocení a dalšímu průzkumu,“ popsal včera mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan s tím, že přesný obsah ale bude znám až po laboratorním rozboru nalezených látek. Není totiž jisté, zda zkumavky obsahovaly látky, které byly popsány na štítkách.

Podle zasahujícího lékaře, ale chlapci nejevili žádné známky zdravotních potíží. I přesto raději skončili v nemocnici. „Vzhledem k riziku, že by ve zkumavkách mohla být životu nebezpečná látka, byli po kontrole zdravotního stavu chlapci převezeni na dětské oddělení kolínské nemocnice na pozorování,“ uvedla Tereza Janečková ze středočeské záchranky. Tam zůstali přes noc. „Dnes by měli být propuštěni,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí kolínské nemocnice Gabriela Uriková.

Celou událostí se i nadále zabývá policie. „Budeme zjišťovat mimo jiné i důvod, proč byl areál volně přístupný,“ popsala Petra Čimová z kolínské policie.
Naši reportéři včera vyrazili na místo a nestačili se divit. Nejen, že celý objekt je volně přístupný, uvnitř jsme dokonce našli další desítky plných ampulí s chemikáliemi. O tom, že několikapatrová budova je nejen dětem přístupná doslova až na střechu, už ani nemluvě.

Vedení obce se situací není už dlouhodobě spokojeno. „Písemně požádáme vlastníka, aby celý areál zabezpečil. Na druhou stranu je nutné podotknout, že ti kluci vlezli na soukromý pozemek, kde nemají, co dělat,“ upozornil starosta Velimi Josef Seifert.

Jednatelka firmy, která objekt i areál vlastní, Patricie Letovová se o celé události dozvěděla až od nás. „Vůbec nevím o tom, že by objekt byl volně přístupný. Samozřejmě se jej budeme ihned snažit zajistit,“ popsala.