Hlavním tahounem Velikonoc v podání regionálního muzea pak ale bývají národopisné pořady, které se konají celou velikonoční sobotu a neděli ve skanzenu v Kouřimi. ,,Těší nás, že velikonoční národopisné pořady v Muzeu lidových staveb každoročně vyhledává množství návštěvníků. Snažíme se jim tu přiblížit řadu tradičních lidových obyčejů, které se v minulosti vázaly k nejvýznamnějším křesťanským svátkům", objasňuje ředitel Vladimír Rišlink jejich oblibu. Na jeho slova navazuje tiskový mluvčí kolínského muzea Petr Tyc, který doplňuje, že skanzen bude otevřený v sobotu 31. března a v neděli 1. dubna od 10 do 16 hodin. Na Bílou sobotu tu prý bude připravené ,,chození s Jidášem". ,,Jde o svébytnou formu sobotní koledy, při níž býval jeden z chlapců přestrojen za tohoto apoštola, který zradil Krista židovským velekněžím," odkrývá program tiskový mluvčí s tím, že jej návštěvníci uvidí třikrát během dne v 11, 13 a 15 hodin. Součástí programu bude i pašijová hra, kterou zahraje soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi ve 13.30 a 15.30.

Na Boží hod velikonoční se tu pak návštěvníci můžou těšit na pohádku Princ Bajaja v podání loutkového Divadla Navětvi ve 12 a 14 hodin a na písně a tance z Chrudimska, Hradecka a Polabí v podání folklórního souboru Lipka z Pardubic v 11, 13 a 15 hodin. Zábavy tu bude ještě více, samozřejmostí pak je možnost vyzkoušet si zdobení kraslic čtyřmi dostupnými technikami.

Velikonoce se blíží. Co se vyplatí neminout?Zdroj: Deník

Velikonoční zpestření pro rodiny si připravila také Kolínská řepařská drážka. Z malého nádraží v Sendražicích opět vyjedou v sobotu a neděli historické soupravy tažené parní lokomotivou. Časy odjezdu jsou naplánované na: 9.45, 11.00, 12.15, 13.30, 14.45 a 16.00 hodin. Kromě jízd bude program zpestřený ještě o malování na obličej nebo prodej tradičních perníčků. Jízdy si rozhodně nenechá ujít ani Alice Svobodová, která sem tradičně vyráží z celou rodinou. ,,Mám dva syny ve věku šest a osm let a výlety vláčkem je ještě neomrzely. Navíc se tu můžou vyřádit na trampolíně a užít si pokaždé i jiné doprovodné programy, takže je pořád, nač se těšit," vysvětluje.

Přímo v Kolíně je pak možné zajít ve čtvrtek na Velikonoční trh, který se bude konat od 8 do 16 hodin na Karlově náměstí. Ten, kdo má v oblibě chrámové sbory, pak bude mít příležitost navštívit v neděli od 18. hodin Velikonoční koncert sboru Cantores Cantant v chrámu sv. Bartoloměje.