Nádherně zrekonstruovaný objekt slavnostně otevřeli přestřižením pásky hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, náměstek pro oblast kultury Daniel Marek, náměstek pro bezpečnost a cestovní ruch, starosta Kolína Vít Rakušan a další hosté, samozřejmě také Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, jemuž se Veigertovský dům stává hlavním sídlem.

Na slavnostním otevření se sešlo několik set lidí, do průchodu domu, kde se zahájení konalo, neměli absolutně šanci se všichni vejít. Stáli ve dveřích i venku na chodníku, část i trochu v ploše náměstí. Dovnitř na vernisáž výstavy Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně tedy museli příchozí po částech.

Čtěte také: V Kolíně začal sloužit moderní babybox

Zaznělo poděkování minulému a předminulému vedení kraje, které se o rekonstrukci domu zasloužilo. „Při obnově domu nastaly snad úplně všechny problémy, které nastat mohly. Všechno se ale podařilo zdárně vyřešit, i když to stálo obrovské množství úsilí a nervů," shrnul průběh rekonstrukce Vladimír Rišlink. „Dům stojí od poloviny 13. století a vzhledem ke své poloze naproti radnici patřil vždy k domům nejvýznamnějších. Věřím, že se mu jeho význam vrátí jako budově muzea, které uchovává poklady historické i přírodní celého našeho regionu," dodal.

V rekonstrukci se kloubní staré s novým

Poděkoval také architektce Ireně Hrabincové, která je tvůrkyní projektu celé rekonstrukce, kde se kloubní staré s novým. Byla citlivě zrekonstruovaná historická část domu a připojena novostavba na nádvoří, která je zcela soudobá. V domě vše, co bylo historické, zůstalo pečlivě zachováno a zrekonstruováno. To, co tam už nebylo, se dotvořilo něčím novým.

Poděkování putovalo k Ivetě Havlíkové z Národního památkového ústavu, která společně s pracovníky muzea pečlivě dohlížela, aby v domě nebyl zničen jediný původní architektonický detail nebo detail umělecké výzdoby. Kupu práce odvedli restaurátoři, technický dozor a mnoho dalších včetně pracovníků muzea, zejména zástupce ředitele Jindřicha Záhorky.

Čtěte také: Chodníky a přechody budou bezpečnější

Výstava představuje unikáty

V depozitářích má muzeum několik tisíc předmětů. Z nich zhruba stovka našla své místo na luxusní výstavě v druhém poschodí domu, kde jsou k vidění předměty obrovské až nevyčíslitelné hodnoty. Najdete tam unikáty od starého umění až po umění moderní. Některé předměty jsou vystavovány úplně poprvé. Až donedávna byly totiž například v tak špatném stavu, že je ani vystavit nešlo. Vypíchnout některý z vystavených skvostů? Ale který? Tak například předměty ze sbírek uměleckého řemesla – honosný barokní psací stůl z konce 19. století, barokní ubrus ze začátku 18. století, unikátní textilie, podobná se nachází jen ve sbírkách Metropolitního muzea v New Yorku, nebo dosud neznámá kresba Alfonse Muchy.

Muzeum zkrátka vystavilo to nejlepší, co má. V podobné sestavě zdánlivě nesouvisejících předmětů z různých oblastí umění a historie i přírodních věd už je návštěvníci asi nikdy neuvidí, protože většinou jsou výstavy samozřejmě tematické.

Vladimír Rišlink, velký lokální patriot, který v muzeu působí už 22 let, se při slavnostní vernisáží přiznal k osobním pocitům. „Když jsem večer před zahájením výstavy, když už jsme ve výstavním sále zhasli, procházel, zda je vše v pořádku, tak trochu jsem s vystavenými předměty rozmlouval. Ke každému se totiž pojí můj osobní příběh spojený s restaurováním nebo získáním do sbírkového fondu," popsal. Takové příběhy a vzpomínky má k jednotlivým předmětům velká část pracovníků muzea. „Příchozím se tak neotvírá jen pokladnice našeho muzea, ale tak trochu i pokladnice našich srdcí," řekl Vladimír Rišlink.

Procházka podloubím

Otevření Veigertovského domu má ještě další přidané pozitivum. „Odvykli jsme si chodit podloubím. Chvíli se tu stavělo a na rohu vznikla zahrádka restaurace. Domluvili jsme, že zahrádka bude průchozí, takže Kolíňáci zase budou moci plně využívat krásné podloubí," doplnil starosta Vít Rakušan.
„Věřím, že tento dům bude další místo, kde se budou lidé rádi setkávat," poznamenala hejtmanka.

Ředitel Regionální rady regionu soudržnosti střední Čechy Kamil Munia připomněl, že z otevření Veigertovského domu má samozřejmě radost, ale i trochu smutek. „Je to totiž poslední projekt, který z našeho regionálního programu otevíráme," vysvětlil.

Čtěte také: Divoká prasata jsou přemnožená, může za to kukuřice a řepka