VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vedro! Spotřeba vody strmě stoupá, někde už chybí

Kolínsko – Léto, horko, tekutiny. Tropické počasí se nad naším regionem drží už několik dní a spotřeba pitné vody vzrůstá o desítky procent. Jenže, kde ji brát?

3.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Podle zkušeností společnosti Vodos Kolín během letních dnů může být spotřeba vody na Kolínsku až o 28% vyšší než v ostatních ročních obdobích. Existují zde však i oblasti, jejichž spotřeba vody je v létě několikrát vyšší.

„Příkladem takové extrémní spotřeby je oblast Škvorecka a okolí, kde je společnost závislá na dodávkách vody od Pražských vodovodů a kanalizací. Letní hodnota denní spotřeby je 858 m3 za den. To je nárůst o 47 % oproti zbývajícím obdobím“, říká výrobní ředitel Vodosu Luboš Haken.

V této lokalitě Vodos podle jeho slov pracuje na možnosti získání dalšího dodavatele pitné vody. Důvodem, proč se o to vodohospodáři snaží, je i to, že už nyní je deficit pro celou lokalitu dalších zhruba 20 l/s. Navíc se plánuje nárůst obyvatel, podle plánu rozvoje jednotlivých obcí až o 1600 ekvivalentních obyvatel, kteří žádají o možnost napojení na veřejný vodovod. Podle místních obyvatel je získat povolení na novou vodovodní přípojku téměř nemožné.V současné době v oblasti Škvorecka kvůli nedostatku pitné vody platí předběžné opatření.

„Voda prostě není. Nesmíme vodu používat na zalévání zahrad, mytí aut a samozřejmě napouštění a doplňování bazénů,“ popsal starosta Antonín Rubín.

Na normální živobytí to zatím podle jeho slov obyvatele neomezuje. Od letošního roku voda zdražila zhruba o korunu padesát na kubíku.

Stav, kdy ji nelze používat k jiným než k pitným a hygienickým účelům, bude patrně platit až do konce září.

DOJDE NA CISTERNY?

Voda pro odběratele v Kolíně a okolí je dodávána z vlastních zdrojů vodohospodářské společnosti Kolín, u kterých právě proběhla kompletní revitalizace kvůli zachování vydatnosti kapacity tak, aby nedošlo k ohrožení dodávek pitné vody. Odběr pitné vody pro kolínské odběratele není nijak v současné době omezen.

Vodohospodáři podle Luboše Hakena monitorují lokální zdroje pitné vody ve všech provozovaných lokalitách.

Jsou připraveni v případě nutnosti zavážet i pitnou vodu do vodojemů cisternami, včetně možnosti náhradního zásobování, tedy cisternovými vozy, které jsou rozmísťovány v případných ohrožených lokalitách.

Nedostatek vody pociťují v mnoha místech regionu. Dalším příkladem je Černokostelecko, kde lidem vysychají studny a potíž je také s nedostatečnou kapacitou vodovodu.

„Zásobování pitnou vodou je pro nás samozřejmě prioritou, přípravy na posílení kapacity zdrojů pitné vody jsme zahájili již v roce 2015,“ řekl starosta Kostelce nad Černými lesy Jiří Kahoun s tím, že před dvěma lety však nikdo nepočítal s tak dramatickým vývojem situace.

Vyschlé studny trápí také Blinku, Hradenín nebo Poboří – tedy obce, které spadají do správy městyse Plaňany. Hlavně v Blince se tak začalo hovořit o možnosti vodovodu. „Technicky by to určitě šlo, otázkou je, kolik by to stálo,“ řekl Martin S. Charvát, starosta Plaňan s tím, že se problémem bude městys ještě zabývat.

Autor: Jana Martinková

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Kolín – Zatímco o sobotním večeru v televizi zástupci politických stran odhalovali, s kým půjdou či nepůjdou do koalice a v domácnostech bouchali šampaňské nebo hledali pas, to podle toho, koho volili, v kolínském městském společenském domě hrály kapely, které přežily nejen ústrky a zákazy komunistů, ale i všechny vlády současné.

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Kolín /FOTOGALERIE/ - Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Něco zajímavého pro sebe si v něm našli malí i velcí, fundovaní průvodci dokázali vždy přizpůsobit svůj výklad věku návštěvníků nebo třeba regionu, odkud do kolínského muzea přijeli.

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení