Na kandidátní listině STAN ve spolupráci s KDU-ČSL a SNK ED naleznou voliči například starostu Úval Petra Boreckého. „Jednoznačně chci na kraji změnit poměry. Zkrátka aby se kraj proměnil, aby změnil zásadně politiku v oblasti vzdělává, dopravní politiky a životního prostředí,“ předeslal Petr Borecký, který má mimo jiné zkušenosti s problematikou sucha a zadržování vody v krajině.

K jeho cílům tedy patří zdravé životní prostředí, otevřenost v rozhodování, plánování budoucnosti nevázané na čtyřletý volební cyklus, systematické řešení problematiky krajského zdravotnictví, vyšší podpora pro rozvoj regionálního školství, veřejné dopravy, recyklace odpadů, ochrany volné krajiny a hospodaření s vodou.

Podpořit své kolegy se rozhodl také starosta Českého Brodu Jakub Nekolný, a to na kandidátní listině ODS. „Jsem na nevolitelném místě, ale většinou kandiduji, chci kolegy kandidáty podpořit. Když jsem v nějaké partě, tak si myslím, že za ni mám tvář nastavit. A pokud to pomůže, budu rád,“ řekl.

Mezi tvářemi z řad starostů se v podzimních volbách objeví také starosta Lysé nad Labem Karel Otava. Kandiduje za volební obvod Kolín do senátu. Pochází z Českomoravské vysočiny a do regionu přišel jako mladý železničář. „Můj život připomíná cestu po železnici, kdy se postupně posouvám dál a dál po jednotlivých stanicích,“ shrnul.

V tomto oboru úůsobil na mnoha postech – od výpravčího až po Generální ředitelství Českých Drah, kde se podílel na modernizaci železniční infrastruktury, byl také v představenstvu ČD. „Protože je železnice mou celoživotní láskou, zůstal jsem jí věrný až doposud. Od toho se odvíjí i moje volební témata. Je to především doprava, kde neúnavně prosazuji vybudování co nejlepšího dopravního systému ve Středočeském kraji v návaznosti na Prahu, kam patří i můj volební obvod,“ doplnil Karel Otava s tím, že cílem je plná integrace všech druhů doprav a tím umožnění a ulehčení cestování hromadnou dopravou.

Další velké téma je pak pro něj otázka hospodaření z vodou. „V Polabí probíhá intenzivní pěstování plodin a z toho vyplývající zajištění potravinové soběstačnosti, ale také boj se suchem, péče o vodu a její zadržení v krajině,“ připomněl muž, který podle svých slov kandiduje do senátu s cílem pomáhat lidem v regionu. „K tomu chci využít veškeré své životní zkušenosti. Cítím, že práce pro druhé je mým posláním,“ dodal Otava.