Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve volební komisi jsem byl po devíti letech. Je to zodpovědnost

Plaňany  - Jaké je to být předsedou volební komise? Jaké má předseda povinnosti a v čem se funkce liší od běžného komisaře?

29.10.2013
SDÍLEJ:

Vladimír BartošFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Po kolikáté jste byl ve volební komisi?

Já jsem byl ve volební komisi podruhé. Poprvé jsem byl v roce 2004, když bylo referendum o vstupu do EU.

Proč jste pak tolik let v komisi nebyl?

Protože jsem sám kandidoval. Kandidoval jsem do parlamentu, krajských voleb a pak také do zastupitelstva obce.

Předsedou jste byl nyní poprvé nebo jste měl tuto funkci již před lety?

Teď jsem poprvé, předtím jsem byl jen členem komise. Nicméně jsem se přihlásil do volební komise, protože jsem zastupitel Plaňan.

Chtěl jsem být také člen komise, protože si myslím, že by v komisi zastupitel měl být a shodou okolností jsem byl v tajném hlasování zvolen předsedou.

Jaký je rozdíl mezi tím dělat volebního komisaře a předsedu komise?

To řeknu upřímně, že je to opravdu rozdíl, protože předseda a zapisovatel má velkou zodpovědnost. Každopádně ti dva zodpovídají za bezproblémový průběh voleb.

V naší komisi je nyní paní zapisovatelka ve své funkci poprvé, stejně jako já, oba jsme absolvovali školení. Osobně jsem si několikrát shlédnul instruktážní video, abychom to udělali přesně tak, jak se to má dělat.

V čem kromě zodpovědnosti se liší funkce komisaře a předsedy volební komise?

Určitě jsem jako předseda člověk, který musí být první ve volební místnosti a stejně tak musím odcházet jako poslední. Musím všechny urny zapečetit a společně se členy komise podepsat. A samozřejmě jsem musel v sobotu jako první do volební místnosti odpečetit urny.

Co se týče přenosné urny, musí s ní chodit předseda nebo místopředseda?

Ne, s tou chodí dva členové volební komise, které určí místopředseda nebo předseda volební komise. Ve volební místnosti vždy musí být místopředseda nebo předseda, nikdy tam nemohou být jen členové komise.

Jednotlivé politické strany si mohou mít své kandidáty do volební komise. Byl v plaňanské komisi někdo takový, koho navrhla strana?

Ano, byli tady za dva kandidáti, jeden z nich za KSČM a druhý za KDU-ČSL, jiné strany tu své kandidáty na volební komisaře neměly.

Takže zbytek volební komise byli dobrovolníci z řad občanů?

Ano, v podstatě dobrovolníci, nestraníci. A já jako zastupitel. Pak byli v komisi samozřejmě zaměstnanci obecního úřadu.

Zažil jste během voleb nějaký trapas voličů nebo nějakou úsměvnou historku, o kterou se můžete podělit?

Třeba jeden z mých kamarádů si zapomněl občanský průkaz za plentou.

Nebo se lidé snaží do urny hodit modrou obálku, ve které lístky dostali, místo úředně orazítkované bílé. Několikrát jsme upozorňovali voliče, že tu modrou obálku ne, že tu bílou.

Přišel někdo s neplatnou občankou?

Platnost občanských průkazů byla bez problému. Samozřejmě jsem všechny komisaře upozorňoval, ať platnost občanských průkazů kontrolují.

Chodí lidé volit na volební průkazy?

Měli jsme vydaných patnáct volebních průkazů, nahlášení však byli dva voliči s průkazem.

Autor: Lucie Mašínová

29.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost Radim, Kolínsko.
39

Radimští mohou do volební místnosti výtahem

Volby v obci Dobřichov, Kolínsko
25

Dobřichovští vydali pět volebních průkazů

Nedočkavci čekali venku před otevřením volební místnosti

Pečky - Volební komise 4. okrsku v Pečkách se začala ve zdejší sokolovně scházet v půl druhé. Bylo potřeba připravit obálky a zapečetit urny. Už pár minut před druhou hodinou stáli venku první nedočkavci.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Od volební urny s kočárkem za příbuznými

Kolín – Alespoň na chvíli vzdálen od politických třenic zůstane po dobu voleb lídr středočeské kandidátky STAN Vít Rakušan. Volit bude čtyři hodiny po poledni v Kolíně, kde působí jako neuvolněný starosta – a do volební místnosti ve školce v Bachmačské ulici to má jen kousek; bydlí totiž ve stejné ulici. Jinak se ale jeho světem stanou návštěvy příbuzných – a kočárek.

Volit se bude ve školách, na zimním stadionu či v hostinci

Kolínsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou za dveřmi. Zjistili jsme pro vás, na kolik místech na Kolínsku přijdou voliči k volebním urnám a přinášíme vám také přehled nejnetradičnějších volebních místností. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení