VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Veigertovském domě začíná archeologický průzkum

Kolín – Rekonstrukce Veigertovského domu, tedy domu čp. 8 na Karlově náměstí, který patří k největším objektům historického jádra města, by měla být hotová zhruba za rok. Aktuálně se zde rozbíhá archeologický průzkum, byl proveden restaurátorský průzkum, udělaly se sondy atd.

20.8.2014
SDÍLEJ:

Kontrolní den ve Veigertovském doměFoto: DENÍK/ Jana Martinková

Nalezlo se barevné tónování stěn, štukové zrcadlo ze začátku 18. století, v dalších místnostech štuky ze začátku 17. století, v okně zbytek barokní malby apod. Veigertovský dům je původně měšťanský dům, jeden z nejbohatších v Kolíně. „Už od středověku tu bydlely nejvýznamnější kolínské rodiny. Na konci 15. století dům vlastnil Jakub Krčín z Jelčan, což byl dědeček známého rybníkáře. Málokdo ví, že jihočeské rybníkářství má kolébku na Kolínsku a Poděbradsku," zmínil Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea Kolín, které se do Veigertovského domu po rekonstrukci přestěhuje jako do svého hlavního sídla.

„Rekonstrukce domu je naprosto přelomovou záležitost v dějinách naší instituce. Naše muzeum se už téměř 30 let nachází bez hlavní budovy ve stavu provizoria," dodal.

Pod zasvěceným výkladem ředitele Vladimíra Rišlinka si všichni prohlédli přízemí budovy, kde v renesančním sále najde své nové sídlo městské informační centrum, bude zde také muzejní obchod či pokladna. Zavítali i do horního patra, kde jsou znatelné různé stavební zásahy z 80. let. Ty budou vesměs odstraněny a vzniknou tam výstavní prostory.

Dům má rozsáhlé sklepy, jedno podlaží, ale ve dvou úrovních. Ukazuje se, že ve středověku se jednalo o dva domy. Sklepy jsou dvojího typu. Pod jednou částí objektu jsou původní, středověké sklepy, pod druhou částí pak byly sklepy přestavěny v době po roce 1900.

„Počítáme, že středověké sklepy zpřístupníme veřejnosti. Bude tam expozice o historii domu a měly by tam být i archeologické nálezy, s jejichž objevením se ještě při rekonstrukci domu počítá," řekl Vladimír Rišlink.

Ve dvoře objektu původně stála hospodářská budova, která se ale nedochovala. Nahradí ji moderní přístavba, v níž bude víceúčelový sál, depozitáře a historické oddělení. V samotném domě budou při rekonstrukci otevřeny zazděné arkády, přízemí bude otevřené do parteru nádvoří.

Na půdě budou vestavěná dvě podlaží, kde bude mít regionální muzeum kanceláře a provozní zázemí.
Veigertovský dům je veřejnosti uzavřený od roku 1987. Pouze mimořádně do něj mohli zájemci nahlédnout v rámci Dnů evropského dědictví. Z jeho pater se naskýtá jeden z nejhezčích výhledů na kolínské náměstí. Právě v patrech budou umístěné výstavní prostory. Nalezne tu své místo expozice o dějinách Kolína od středověku do 20. století, entomologická expozice, budou samozřejmě vytvořeny i prostory pro pořádání krátkodobých výstav.

„Naše muzeum je jedním z největších muzeí ve středních Čechách, jenže v současné době své sbírky nemá kde vystavovat," podotkl Vladimír Rišlink.

Autor: Jana Martinková

20.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž, který zemřel v chatě, se stal obětí vraždy

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Ve společenském domě vymění klimatizaci

První sníh, kalamita a s obnaženou hrudí na Sněžku: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 16. ledna 2018.

Kolínskou porodnici má vrátit do Evropy nákladná rekonstrukce

Kolín – Je třeba najít hodně milionů – a rozhodně neotálet jak s financováním, tak s vlastní realizací, aby se úroveň zdravotní péče nevymykala evropským poměrům. Středočeským zastupitelům to před lednovým zasedáním, které se uskuteční na sklonku měsíce, doporučují krajští radní. V pondělí odsouhlasili, aby se do plánu investic pro rok 2018 mimořádně zařadily dva velké projekty. Prvním je rekonstrukce pavilonu porodnice v kolínské nemocnici – a druhým vybavení interiérů právě rekonstruovaného Dětského centra v Choceradech na Benešovsku.

Ve středu v Kolínském deníku: prvňáci ze ZŠ Zásmuky

Kolínsko - Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které ve školním roce 2017/2018 nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 17. ledna pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Přistoupim a ZŠ Tatce.

Po zloději pátral vrtulník

Velim – Policejní vrtulník s termokamerou propátrával v noci na neděli široké okolí Velimi. Policie se totiž snažila nalézt muže, kterého řidič přistihl při krádeži nafty ze zaparkovaného auta. Pachatel se dal na útěk a nedaleko bylo nalezeno jiné vozidlo, které je hlášené jako odcizené.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>