Přesto, že správnému ekologickému chování učí Vitičtí děti již od útlého věku, má obec s tříděním odpadu problém. „Lidé netřídí správně," naznačil Batela problém. Obec prý z toho důvodu do jednotlivých rodin poskytla brožury, které by měly občany informovat, jak správně odpad třídit. Dříve prý ve Viticích a přilehlých obcích fungoval pytlový svoz odpadu, nyní jsou v obci k dispozici kontejnery.

Jenže lidé stále vyhazují odpadky tam, kde rozhodně nemají co dělat.

Podle starosty je neustále spousta odpadu ve škarpách a hovořil také o tom, že staré pneumatiky nalezli dokonce u památné mohyly bitvy u Lipan.

Ačkoli občané nejsou k životnímu prostředí zrovna vlídní, nechovají se tak všichni. Například sbor dobrovolných hasičů tu prý pořádá brigádu, při níž sbírá odpadky. Pochopitelně členové sboru zajišťují také jejich odvoz. „Sesbírají třeba dva valníky," upozornil Batela na to, že odpadků je v okolí obce opravdu hodně. Stejně tak přírodě od odpadků pomáhají myslivci. Ti se věnují sběru odpadků v polích a svodnicích vody. I tady se bohužel nacházejí věci, které do přírody rozhodně nepatří. Ať už jde o pneumatiky, nádrže z aut nebo například kusy nábytku.

Sběr odpadků však není jediný počin zdejších myslivců. Ti totiž také zasadí nové stromečky v hodnotě 30 tisíc korun.