I do chytré klíčenky se samozřejmě promítla aktuální otázka ochrany osobních dat GDPR. „Řešili jsme to se všemi partnery, kteří jsou do projektu zapojení,“ předeslal místostarosta Michael Kašpar.

„Technicky je to tak, že data my jako město nikde neshromažďujeme, vůbec k nám nejdou, ani k Mastercardu, ale každý jednotlivý segment má data svoje a je za ně zodpovědný.

Takže pokud jde dítě do školy a použije klíčenku v jídelně nebo na vstup do budovy, jsou data pouze v té dané škole. Pokud dítě jede autobusem, je za data zodpovědná Arriva.

Co je chytrá klíčenkaMalá plastová kartička, multifunkční nástroj, který nahrazuje množství čipů či karet, které žáci dosud potřebovali k různým identifikačním a přístupovým účelům ve škole i mimo ni. Nyní vše zvládne jedna chytrá klíčenka. Zastane funkci průkazky do knihovny, čipu pro výdej obědů, zajistí přístup do budovy školy či do kolárny, může být použita jako jízdenka v MAD Kolín a lze ji také aktivovat jako předplacenou platební kartu.

Když použije předplacenou funkci klíčenky na nákupy v obchodě, je za data zodpovědná ČSOB,“ upřesnil místostarosta. Zkrátka osobní data dětí, které Kolínskou chytrou klíčenku používají, nejsou nikde uložená, jen ten, kdo zabezpečuje tu kterou službu, je za ně zodpovědný v rámci GDPR.

Jak místostarosta doplnil, město jedná s dalšími obchody, které by se do projektu chtěly zapojit, a děti by tak mohli klíčenku při nákupu v nich použít, ale prioritou je teď zavést klíčenku do všech kolínských základních škol tak, aby od nového školního roku všude v pořádku fungovala.

O klíčenku projevili kolínští rodiče zájem prakticky hned od začátku, kdy se pilotě objevila na 6. základní škole. „Ano, určitě ji budeme chtít,“ potvrdila nyní Tereza Severová, jejíž dcerka navštěvuje 3. základní školu. „V podstatě klíčenku ani nelze nechtít. Když si budou všechny děti otvírat dveře ve škole čipovou kartou, nemohou ty naše čekat, až jim otevřel spolužák nebo zvonit na školníka. To by byly mezi ostatními dětmi za pitomce a ještě by se jim spolužáci posmívali. Víte, jaké dnes děti jsou,“ soudí Petr Kutílek. „A navíc tohle je zadarmo, praktické a ještě má člověk o tom, co dítě dělá, nenuceně větší přehled,“ dodal. I sami žáci se na klíčenku těší a rozhodně nemají obavy, že by se s ní nenaučili pracovat.

„Na tom nic není,“ nechala se slyšet desetiletá Veronika.

Někteří rodiče zavzpomínali na své mládí. „Kde jsou ty časy, kdy jsme v zimě přešlapovali v mrazu před školou. Dneska si už děti v první třídě otvírají dveře do školy čipovou kartou,“ řekl Jan Šimůnek.

Chytrou klíčenku, která je kolínským vynálezem a první v republice, ne-li střední Evropě, chtějí zavádět také například v Mladé Boleslavi, Děčíně, Opavě, Litoměřicích i v Praze na několika školách.

Kartička je zdarma, při ztrátě hradí rodiče sto korun. Na autobus, ve škole, v jídelně je provoz klíčenky zdarma, jen v případě, že ji dítě používá jako platební kartu v obchodech, hradí se poplatek devět korun měsíčně.