Opravy už se rozeběhly, jedná se o základní údržbové práce na objektech, jejichž stav už vyžaduje neodkladný zásah. Rekonstruuje se například špýchar, jež je součástí chalupy z Budče.

„Opravu vyžaduje střecha a vnější plášť," upřesnil Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea Kolín, jež skanzen spravuje.
Ve statku z Týřovic se budou opravovat interiéry, konkrétně komory a menší světnice. Dřevěné prvky stařičké pumpy ze Zalán jsou už notně prohnilé, a tak budou potřebovat výměnu. Restaurování se dočkají i boží muka sv. Prokopa z Kostelce n. Č. l .

Opravy se rozeběhly sice takříkajíc na zimu, ale v podstatě by to nemělo až tak vadit. Pracím v interiérech mrazy nevadí, boží muka si celé odveze restaurátor do ateliéru. A pracím venku možná ještě chvíli počasí přát bude. „Hotovo by mělo být do začátku nové sezony, tedy do dubna příštího roku," upřesnil Vladimír Rišlink.

„Měli bychom se snažit pečovat o kulturní památky 
v našem kraji, zachovat je a předat dalším generacím. Díky přiděleným penězům na péči o ně se zvýší atraktivnost kraje pro návštěvníky," připomněl hejtman Miloš Petera.