Spolu s příspěvky, které lidé přinášejí přímo na faru, je to o něco více, celkem přes 600 tisíc korun. Zda se bude případně sbírka prodlužovat v tuto chvíli není jasné, každopádně nadále i po konci června bude možné přispívat přes kolínskou farnost. „Lidé na faru přicházejí, zajímají se, o varhanách hovoříme také na koncertech,“ říká kolínský farář Ján Halama. Další akcí, kde bude možné na nástroj přispět při příležitosti krásného kulturního zážitku, bude 16. dubna od 17 hodin v chrámu sv. Bartoloměje koncert komorního smyčcového orchestru Archi a sboru Subito.
Takto se kolínské varhany loučily s chrámem těsně před odvozem k restaurování v létě 2021.
Koncerty a probíhající sbírka, v nímž farnost pro dárce připravila jako poděkování zajímavé dárky ve formě například píšťalek ve stejné podobě jako varhanní nebo třeba zážitků, nebude poslední aktivitou ve snaze potřebnou částku na varhany získat. „Ještě nějakou kampaň rozjedeme,“ naznačil Ján Halama.
Aktuální sbírka na Doniu probíhá pod názvem Darujte tón a celkem se zapojilo již kolem 200 dárců. Zpočátku, tedy v době adventu a Vánoc, se drobných i větších dárců hlásilo i několik za den, nyní už je to o něco slabší. Farnost ale těší vidět i snahu, když se lidé na své nové varhany skládají třeba byť jen po stovce či dvou. Během jara se našel i jeden padesátitisícový dárce.
Na výrobě píšťal a dalších částí budoucích kolínských varhan se pracuje ve dvou dílnách v České republice - u Olomouce a v Krnově. Některé píšťaly se k tomu ještě proletěly do Finska. Přímo v Helsinkách je v kostele Kallion kirkko přední odborník na varhany Helmut Gripentrog osadil do varhan francouzského typu a naladil. Podle nastavené intonace píšťal se pak ladí ostatní píšťaly v dílnách, finální ladění proběhne pod dohledem Helmuta Gripentroga přímo na místě v chrámu sv. Bartoloměje, předpokládaným termínem je druhá polovina tohoto roku. Úprav a doplnění se už dočkala i varhanní skříň, někde chyběly řezby, které bylo třeba doplnit podle předlohy stávajících.