Na Vánoce se tradičně nepřipravují pouze rodiny a nezdobí jen své byty a domy – do vánoční nálady se v těchto týdnech halí také jednotlivá města a Kolín není žádnou výjimkou. Instalace nějaký čas ale bude trvat, hotovo do začátku adventu rozhodně bude, uvedl kolínský místostarosta Michael Kašpar.

Vánoční výzdoba by se ale měla rozšířit i do dalších částí Kolína, nastínil místostarosta. „Část výzdoby jsme přikupovali, doplníme to, co jsme koupili vloni a předloni. Nová výzdoba nahradí některou starou, ta by se potom měla přesouvat do okrajových částí města, kde dříve nebyla,“ vysvětlil Michael Kašpar. Barevně bude sladěné s tím, co město již v minulosti pořídilo. „Kelviny chceme zanechat,“ okomentoval barevnou teplotu se smíchem Michael Kašpar.

Kromě toho se chystá i unikátní část ozdoby, odpověděl na otázku, zda třeba přibude něco v podobě drátěných soch se světýlky, jako již v Kolíně bylo. „Něco nového se chystá, nechceme zatím prozrazovat co. Myslím ale, že se to bude líbit,“ řekl.

Vánoční strom má Kolín zajištěný. „V minulém zpravodaji jsme dávali výzvu, jestli by nám někdo ze svého pozemku neposkytl vánoční stromek. Aktuálně máme vánoční strom z Polep, máme v plánu veřejně poděkovat,“ vysvětlil místostarosta. „Teď tam měl jet odbor životního prostředí zjistit, jestli je stromek v pořádku,“ naznačil – a strom prý vypadá hezky.

Rozsvícení vánočního stromu se v Kolíně odehraje v neděli 2. prosince od 15.30 hodin na Karlově náměstí. Vystoupí česká folková kapela Žalman & spol a Marien z Pardubic.

V Kolíně se ale odehraje více akcí s předvánoční a vánoční tématikou. Dne 5. prosince můžete tradičně vyrazit do Domu dětí a mládeže v Kolíně na setkání s Mikulášem, andělem a čerty.

O týden později 12. prosince se v Městském společenském domě odehraje tradiční vánoční posezení s hudbou pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Ve dne 12. prosince se od 18 hodin odehraje předvánoční setkání s dílem Jakuba Jana Ryby – s Českou mší vánoční, kterou zahraje Kolínská filharmonie se sólisty a sborem.

A pokud ještě tou dobou nebudete mít nakoupené všechny vánoční dárky, budete moci vyrazit na vánoční trh, který se odehraje od 13. prosince od 17 hodin na Karlově náměstí.

Za vánoční atmosférou budete moci vyrazit také do Českého Brodu. V sobotu 1. prosince se od 10 do 15 hodin odehrají dílny s adventní tématikou v SOŠ Liblice. Následně se od 17.30 do 17.50 odehraje průvod světélek, v 18 hodin na vás potom čeká rozsvícení vánočního stromečku u zvoničky ve Staré vsi. A pokud se vám vánoční dílny zalíbí, třeba budete chtít vyrazit ještě na další – ta se odehraje 8. prosince od 9 do 13 hodin v informačním centru na náměstí Arnošta z Pardubic, dílnička je určená pro děti i dospělé.

V Českém Brodě se dále odehraje vánoční prodejní výstava – na tu budete moci zavírat do galerie Šatlava a odehraje se od 5. listopadu do 17. prosince – vernisáž je 5. listopadu od 17 hodin. Pokud se vám něco zalíbí, budete to moci pro sebe nebo své blízké koupit hned na výstavě.