Byla za tím spousta organizační i jiné práce především kulturního odboru města. Vše zhatilo nařízení vlády v souvislosti s nákazou koronavirem. Vedení města tak přistoupilo k úsporné variantě zapálení první vánoční svíčky na adventním věnci bez jakéhokoliv programu doprovázené pouze reprodukovanou hudbou.

Přesto poslední listopadovou neděli dorazily na náměstí stovky lidí, především rodiny s dětmi. Všichni se sešli pod čtrnáct metrů vysokým smrkem pichlavým, který Kolínu nabídla Alena Michalcová s dcerou Alenou Nouzovou z Čáslavi, odkud jej jako už posledních deset let přivezla zdarma autodoprava Jana Černého. „Chtěl bych jim poděkovat, stejně jako společnosti Toyota a skupině ČEZ, které na rozsvícení vánočního stromu finančně přispěly,“ vzdal díky starosta města Michael Kašpar, kterého na akci doprovodili jeho zástupci Iveta Mikšíková a Michal Najbrt.

Zástupci již zmíněné místní automobilky Robert Kiml a Tomáš Paroubek přišli pod vánoční strom nejen s obřími plyšovými medvědy, ale především se šekem na částku 650 235 korun, která potěší kolínskou mateřskou školu v Bezručově ulici.

K vánočnímu zastavení v ruchu dní poté vyzval kolínský farář Ján Halama, který pak společně s Michaelem Kašparem zapálil první svíčku na adventním věnci. Za odpočítávání znějící především z dětských hrdel se vzápětí rozsvítil nejen vánoční strom, ale i brána a zvon, což se okamžitě stalo vítanou atrakcí pro děti i jejich rodiče s fotícími mobilními telefony.

Součástí hodně okleštěného adventního programu se stal i křest tradičního kalendáře města Kolína nazvaný Kolín – město mého srdce 2022, který již od roku 2016 vydává coby charitativní místní spolek Můj Kolín. Letos do něj přispěli kolínští fotografové Josef Čáslava, Míra Lachec, Petr Hejcman, Jaromír Ptáček, František Stráník, Hana Morová, Pavel Klučar, Petr Ledvina a Kamil Král, jeho prodej pak tentokrát podpoří spolek Kočičí oči. Předseda spolku Můj Kolín Jan Chvojka jej coby vyhlášený sběratel tohoto alkoholu polil řádnou dávkou Absolut vodky.