Koupit vánoční stromky ale můžete na několika místech. Vyrazili jsme se proto zeptat, co lidé kupují nejvíce, za kolik se dá vánoční stromek pořídit a na kolik vás vyjde nezbytné příslušenství. A co jsme zjistili?

Mezi Kolíňáky vítězí jedle

Nejpopulárnější volbou mezi Kolíňáky zůstává jednoznačně jedle. „Je to hezký stromek, který navíc dlouho vydrží, lidé po něm často sahají," shodují se prodavači vánočních stromků. Tu pořídíte za 350 800 korun, záleží, jak vysoký stromek chcete. Ty nejdražší mívají kolem dvou metrů, lze pořídit i exemplář vysoký 2,5 metru.

Prodavači však říkají, že ta pravá vánoční nákupní horečka stromů ještě nepřišla. „Někteří koupí stromky na konci listopadu, jiní nakupují třeba i 20. prosince. Ale to už výběr není takový," varují.

Když je řeč o výběru, vedle jedle je velký zájem také o tradiční smrčky, které pořídíte zhruba za 250 až 500 korun, záleží na konkrétním druhu. A také o tom, zda není náhodou stromek v akci. Podle prodavačů je však nejmenší zájem o borovici černou, o které lidé málo vědí.

Jistou alternativou je také vánoční stromeček v květináči, který koupíte zpravidla menší než ty uříznuté. Za stromky v květináči dáte zhruba 300 korun za nejlevnější, připravte se ale, že budou měřit sotva jeden metr. V nabídce jsou například malé smrčky, které přes rok mohou „odpočívat" na zahradě.

Sáhnout můžete po umělém stromku

Pokud chcete ten samý stromek každý rok, pak třeba sáhnete po tom umělém. Při našem průzkumu jsme zrovna na jednoho nakupujícího narazili. „Mám rád, když to je všechno symetrické. A to dřevo málokdy tak skutečně naroste," řekl se smíchem muž, který se nám představil jako Pavel. Volba u něj tak byla jednoduchá.

Ceny umělých stromků začínají na 250 korunách, ale mohou se snadno vyšplhat i na 1200 korun. Nejdražší, který jsme nalezli, měřil 240 centimetrů a vyšel na 3,3 tisíce korun.

Je ale pravda, že když přijde na umělé stromky, tak si můžete vybrat třeba i takový v bílém provedení, pokud vám klasický zelený přijde příliš fádní.

To v přírodě rozhodně jen tak nenaleznete…

Stojánek začíná na zhruba 200 korunách

Důležitým příslušenstvím, takřka nezbytným, je pak nákup stojánku na vánoční stromeček, tedy v případě, že jste se rozhodli pro živý. Zde existuje spousta možností a pouze rodinná tradice a zkušenosti pomohou vybrat ten ideální.

Jisté však je to, že za základní modely dáte zhruba dvě stě korun. Pokud si však připlatíte, za cca 800 korun už seženete stojánek se speciálním mechanismem pro úchyt, kdy stromek upevníte jedním stiskem páčky. Ostatní stojánky mají obligátní šroubovací úchyty, které všichni důvěrně známe.

Barevná světélka na stromku nemohou chybět

Stejně jako spousta dalšího příslušenství, také na dvou set korunách začínají sety ozdob, nebo třeba také vánoční řetězy s elektrickými světélky, ty se mohou vyšplhat až na 600 korun, záleží na délce a typu. Při jejich nákupu jsme potkali čtyřicetiletou Kolíňačku Terezu. „Ráda bych stromek ozdobila pouze dřevěnými ozdobami, ale doma by mi neodpustili, kdyby chyběla světélka," vyprávěla s úsměvem.

A co vy? Jaký letos máte vánoční stromek? Jak jste ho ozdobili? Pošlete nám fotografie z vašich domovů na redakční e-mailovou adresu redakce.kolinsky@denik.cz!