V některých supermarketech se však již nějakou dobu objevují figurky čertů, Mikulášů nebo adventní kalendáře. To by možná nikoho již tolik nepřekvapilo. Vždyť svátek svatého Mikuláše je už takřka za dveřmi.

To však není veškerá nabídka, která z regálů obchodů cílí na zákazníky. Ti již mají možnost nakoupit balicí papíry s vánočními motivy. Trochu zarážející je však jejich umístění v jednom z kolínských obchodních domů.

Naproti veselým vánočním balicím papírům je totiž nabídka věnců a hřbitovních svícnů a svíček napovídající, že si brzy budeme připomínat zesnulé. Jen o pár metrů dál je vidět ještě zbylá nabídka školních pomůcek.

V tomto obchodním domě již nabízí také nejrůznější kosmetické balíčky, čaje s typickými vůněmi Vánoc a typické cukrovinky. Stále však není nabídka tak markantní. V jiných obchodních domech však Vánoce sálají takřka z každého rohu. Například hypermarket u sídliště v Kolíně opět nezklamal. Z letáku i z regálů na děti i dospělé koukají lentilky ve vánočních figurkách sobů, sněhuláků nebo Mikulášů. Čokoládky v Santových botičkách nebo Vánoční lízátka.

Nechybí nabídka vykrajovátek. Ta však bude za pár dnů pro hospodyňky aktuální. Některé totiž s pečením vánočního cukroví začínají již v listopadu.

V menších obchodech jsou k vidění vánoční cukrovinky a ostatní věci patřící k těmto dnům jen zřídka. „Moc toho zatím nemáme," konstatovala prodavačka Petra v jednom z malých obchůdků na Kolínsku.

Přesto mají v regálech kromě figurek čertů a Mikulášů a vedle stojící vánoční kolekce také svíčky s vánočními motivy, vánoční dekorace na stoly i okna a dokonce také sadu slámových ozdobiček na vánoční stromeček. Naleznete tu také vánočně dekorované papírové kapesníky a v nabídce je i linecké cukroví.

Nabídka obchodů tedy není malá. Nakupují tedy lidé již na Vánoce? Nebo s nákupy ještě čekají.

„Zatím jsem se jen ptala dětí, co by si přály pod stromeček," řekla nám čtyřicetiletá Radana. Prý jindy v tuto dobu již nějaké vánoční dárky nakoupené měla, letos to však ještě nestihla.

„Dárky ještě nemám, ale asi je čas začít s velkým úklidem," sdělila s úsměvem třiadvacetiletá Veronika, která tak s nadsázkou reagovala právě na vánoční cukrovinky, které objevila v obchodech.

„Dárky? Vždyť ještě není ani 20. prosince," zhrozil se dotazu na vánoční nákupy třicetiletý Libor.