„Termín se v dnešní době hledá strašně těžko, nevěděli jsme, jestli se bude konat Kmochův Kolín nebo bitva na Křečhoři a je nám jasné, že prodloužený víkend mnoho lidí využije k odjezdu z Kolína, ale jinak už to naplánovat nešlo,“ shrnul vedoucí skupiny Miroslav Horáček.

On a jeho parta měli na louce postavené stany už ve čtvrtek večer, s kulisami zatím čekali. „Předpověď počasí varovala před vichrem a kroupami, to nemůžeme riskovat,“ dodal Horáček s tím, že kulisy dobové bitvy postaví v pátek.

Skupina letos oslaví třicet let svého vzniku, bitvu pořádají celé čtvrtstoletí, letos ji zasvětí výročí šesti set let od narození Jiřího z Poděbrad, které bylo v loňském roce, kdy se akce měla původně konat. Účast na sobotu slíbily stovky kostýmovaných bojovníků, letos prý s převahou lučištníků, většina se jich představí už v sobotní dopoledne v tradičním průvodu, který z jízdárny vychází v jedenáct hodin s cílem na Kolínském náměstí. Od rána už bude na louce v provozu historické tržiště, samotná bitva vypukne ve tři hodiny odpoledne.