Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V replice staré pece upečete 20 chlebů. Roztopit ale musíte den předem

Štolmíř – Letošní třetí veřejné pečení kváskového chleba v replice gotické pece se uskutečnilo v sobotu v kulturně environmentálním centru, jež pod hlavičkou sdružení M´am´aloca postupně rozvíjí své aktivity ve Štolmíři.

25.10.2014
SDÍLEJ:

Pečení chleba v replice gotické pece ve ŠtolmířiFoto: DENÍK/ Jana Martinková

„Pec už je provozu, za což jsem moc rád. Zbývají ještě terénní úpravy, například dlažba kolem pece a navýšení terénu, aby se do pece pekař snáz dostal s lopatou," popsal předseda sdružení Jiří Stuchl.

Pečení v takové historické peci není zrovna rychlá záležitost. „Začali jsme vytápět už v předvečer, přikládali celou noc," smál se Jiří Stuchl. Když je pec dostatečně nahřátá, je třeba ji vymést, vyčistit (i vlhkým hadrem), mírně namokřit, aby se zapařila, a pak se sází vykynuté chleby. Do štolmířská pece, kterou nenajdete uvnitř objektu, ale přímo venku před domem, se vejde 20 bochníků a pečou se 35 až 40 minut.

Sobotní pečení bylo letošní třetí, čtvrté by se mělo uskutečnit 15. listopadu, pokud už ovšem nebude sníh. Příští rok se začne zase v dubnu a péct se bude každý měsíc, sedmkrát do roka.

Ačkoli je možné si výborný chléb z repliky historické pece zakoupit (nebo si z doneseného kvásku zdarma upéct vlastní), není pec podle Jiřího Stuchla určená k tomu, aby produkovala tisíce bochníků měsíčně. „Je to o setkávání a spolupráci, což se už povedlo, jeden moučnil lopatu, další sázel, další nosili. Veřejné pečení je i společenská událost, kdy utužujeme sousedské vztahy," vysvětlil předseda sdružení M´am´aloca.

Kvalitní pec dokáže postavit jen několik lidí v republice

V České republice je dnes kamnářů, kteří jsou schopní repliku historické pece postavit, že by je na prstech jedné ruky spočítal. Ve Štolmíři pracoval mistr až z Aše a skutečně striktně zachovával původní postupy. V peci například nenajdete žádný šamot. Používají se staré cihly zvonilky, které mají specifické vlastnosti.

„Neakumulují teplo, ale sálají ho. Základ pece je klasický cihlový, ale to hlavní, tedy topeniště, je obehnané dvojitou klenbou. První je ze zvonilek, pak je vrstva skleněných střepů a nakonec vrstva klasických cihel. Když pec dobře topí, poznáte to tak, že nikde nesálá. Zvenku je jen vlažná," vysvětlil předseda sdružení M´am´aloca Jiří Stuchl.

Kdyby se vám zdálo, že je přece jen asi někde chyba, protože pec je na jednom místě prasklá, je to trochu jinak. Sám mistr pecař řekl, že až se pec zprovozní, musí prasknout. Ne ovšem na klenbě, ale pod podlahou.

Už od kostela vás vítají dřevěné sochy, na zahradě za budovou pak ráj pro dětské dovádění v přírodě

Na veřejné pečení navazují v kulturně environmentálním centru ve Štolmíři i další aktivity. „Chceme připravit něco jako cestu chleba. Zkrátka dílničky pro děti i dospělé. Během několika hodin si příchozí projdou všechny úkony a meziprodukty chleba. Vezmou cep, zkusí si vymlátit obilí, pak jej semlít, vše na původních zařízeních. Poté uvidí, jak se zakládá kvásek, zadělává těsto, zkusí si udělat bochníček a odejdou s upečeným chlebem," popsal Jiří Stuchl.

K nedávným aktivitám patří například zářijové umělecké sympozium, jehož výsledky si může každý prohlédnout v parčíku u kostela a před centrem v podobě dřevěných soch. Několik z nich se bude ještě dodělávat. „Plánujeme řezbářské kurzy, keramiku, grafické techniky atd," předeslal Jiří Stuchl.

Za budovou centra je nádherná velká zahrada, kterou členové sdružení postupně dávají dohromady. Ze starých pařezů vzniklo krásné sezení, chystá se muzeum s nejen zemědělskými nástroji, v němž byste, věřte, občas neuhodli, na co se ten či onen předmět používal. Třeba stará dřevěná pračka s klikou. Oblíbený je zahradní rákosový domeček, ve kterém děti tuze rády dovádějí i nocují.

Na zahradě našla útočiště i spousta živočichů, zejména v části, která se záměrně neseká. Takže tu mají domov ještěrky hnědé, ještěrky zelené, spousta ježků a další zvířata.

Autor: Jana Martinková

Místo události:
25.10.2014
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení