Nabídku do budoucna využít Prokůpkův dům dostalo muzeum od svého zřizovatele koncem loňského roku.

Zvažovala se ještě varianta, že by došlo k majetkové výměně mezi krajem a městem, tedy že by Prokůpkův dům od kraje převzalo město a na oplátku dalo kraji (muzeu) objekt Staré radnice, ve kterém dnes na náměstí sídlí pobočka Regionálního muzea v Kolíně – Muzeum Kouřimska. Tento záměr ale na městě nezískal podporu.

Nyní je tedy ve hře budoucí využití Prokůpkova domu muzeem. Objekt bude samozřejmě vyžadovat rozsáhlou rekonstrukci, nicméně kraj bude investovat do svého a výsledek vyřeší prostorové problémy muzea.

„V Prokůpkově domě by mohla být sbírka uměleckého řemesla, vzniklo by i další zázemí ke skanzenu," říká Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně .

To patří k největším v kraji, velký objekt výrazně potřebuje. Dnes má muzeum svá pracoviště v 13 různých prostorách po okrese. Po získání Prokůpkova domu a po dokončení rekonstrukce dalších budov muzea v Kolíně a Hradeníně by se tento počet snížil na sedm.

Prokůpkův dům je budova z konce 20. let minulého století postavená původně jako kulturní dům agrární strany. Název dostala podle významného agrárnického politika Adolfa Prokůpka z Kutlíř.