Od září například otevře nová mateřská škola v Cerhenicích. „Do městyse se nám stěhují mladé rodiny, čemuž jsme samozřejmě rádi, přibývají nové rodinné domy a další jsou v plánu, soukromý investor buduje také další byty. Pro všechny stávající i nově přicházející obyvatele je třeba zajistit komfort života a k tomu školka rozhodně patří. Už nyní jsme měli problém uspokojit poptávku všech rodičů po umístění dítěte do mateřské školy, natož v budoucnu, až se městys zase o něco rozroste. Nová větší školka byla prostě nutností,“ říká starosta Marek Semerád.

Vedení městyse se podařilo na stavbu školky získat 50 milionů dotace, která pokryje většinu nákladů. Vybralo pro ni i příhodné místo. Budova stojí hned vedle velkého dětského hřiště, parku Květoslavy Šátkové a lesíku Boreček. Však také v nové školce budou dbát na rozvoj vztahu dětí k přírodě a životnímu prostředí vůbec.

Budovu školky, která bude mít kapacitu 72 dětí, se podařilo dobře začlenit do okolní zástavby. Má podobu uzavřeného přízemního dvorce s atriem uprostřed. Tam budou mít děti na čerstvém vzduchu spoustu herních prvků. Stavba školky je dnes již před dokončením. „V prostoru budoucího parkoviště byla provedena zámková dlažba. Dle projektu byla provedena i montáž gabionových stěn. Probíhají terénní úpravy okolo objektu a v prostoru budoucí zahrady,“ popsal technický dozor investora Jaroslav Musil.

Nyní v posledních dnech se také ještě na vnější stěny budovy kreslily veselé barevné obrázky. V jakých prostorách se budou nejmladší žáčci učit a hrát si, si bude moci veřejnost přijít prohlédnout při Dnu otevřených dveří těsně před zahájením nového školního roku – v sobotu 1. září.

V Cerhenicích ale od zářijových dnů neotevře jen jedna školka. V prostorách, které již obecní školce kapacitně nestačily, otevírá spolek Vulnus Curare speciální mateřskou školu pro děti s autismem, mentální retardací či lehkou mozkovou disfunkcí. Pracovat bude speciální metodou ABA.

Ze stejných důvodů jako v Cerhenicích, tedy s ohledem na přibývající počet obyvatel, se pustili do přístavby mateřské školy také v Tatcích. „Rozrůstáme se. Jen za osm let mého starostování přibylo v obci 80 obyvatel. A převážně mladých rodin, které děti mají nebo plánují. Uspokojit poptávku mladých rodin po předškolním a školním vzdělávání v místě, kde žijeme, je důležité,“ uvedla starostka Blanka Řezáčová.

I pro Tatce už byly nové prostory pro školku nutností. Současná už totiž několik let funguje na výjimku, aby mohla mít 28 dětí ve třídě. A to je prý náročné i organizačně, protože pak jsou dohromady dvouleté děti a třeba šesti, sedmiletí předškoláci. Pro takto odlišnou věkovou skupinu je totiž velmi složité vymyslet jednotný program. Po dostavbě bude kapacita školky 50 dětí, které bude samozřejmě možné lépe rozdělit do tříd podle věku.

Rozrůstající se počet obyvatel je důvodem, proč se do rozšíření kapacity školky pustili také například ve Škvorci. Tam se jedná o nástavbu, která vyjde na 6,4 milionu korun. „Kapacita školky se rozšíří o 25 dětí, což bude vlastně dvojnásobek současné kapacity,“ uvedl starosta Antonín Rubín. Hotovo by mělo být do konce srpna.