Rozhodl o tom Ústavní soud. Ten totiž zrušil jak nadstandardy, tak zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den i pokuty od pojišťoven za nevybírání regulačních poplatků. Jsou to klíčové části vládní zdravotnické reformy.

Co na nastalou situaci říká Petr Chudomel, ředitel kolínské nemocnice? „Co se týká nadstandardů, tak s jejich zrušením problém nemám, jejich sortiment byl nízký, na ekonomice nemocnice se to neodrazí," řekl ředitel nemocnice Chudomel.

Co se týká poplatků za hospitalizaci, tam nesouhlasí. „Domnívám se, že zvýšení příspěvku za hotelové služby zrušeno být nemělo. Ale měl být limitován jejich roční objem, nad který by lidé hospitalizaci neplatili, třeba na 28 dní. A osvobodil bych od něj děti a podobně," řekl. Podle něj je jiná situace, když člověk v nemocnici leží týden kvůli plánovanému zákroku nebo čtyři měsíce kvůli autonehodě.

Nadstandardy příplatky pacientů za kvalitnější péči budou zrušeny v okamžiku zveřejnění nálezu Ústavního soudu ve Sbírce zákonů, zhruba do 14 dní. Zbylé dvě části reformy jsou zrušeny s odloženou platností. Soud dal zákonodárcům čas do konce roku, aby zvýšení poplatků za pobyt v nemocnici a pokuty za nevybírání regulačních poplatků zrušili sami.

Norma umožnila rozdělení péče na „základní" a „ekonomicky náročnější" tedy standardy a nadstandardy. Pokud v konkrétně vymezených situacích existovaly dvě rovnocenné alternativy léčby, mohl si pacient vybrat mezi základní a nadstandardní. Lidé si zatím mohou vybírat například lepší oční čočky, lehčí sádru nebo lepší očkování.