„Stylizovaná socha s takřka mýtickým názvem Neboviden je pomyslným strážcem nebovidské tvrze a hrdě se vypíná k nebovidskému nebi," říká Pavel Douša ze spolku Nebovidská tvrz, který už několik let s úspěchem oživuje a postupně opravuje tvrz v Nebovidech. A nejen tu. V režii spolku se probudila a zpod letitých přístavků a skladovacích hal vstala i nebovidská náves. Právě tam, v těsném sousedství tvrze, bude Neboviden dnem i nocí bdít na svými Nebovidskými.

Vysoká konstrukce s úzkým průzorem do nebe je odkazem na pravděpodobný vznik názvu obce odvozený od „nebe viděti". Dvojí pohled „dovnitř a ven" umožňují úzká okénka v kruhovém plášti.

„Do Nebovidena se dá i vlézt. Může tak být útočištěm i vězením úzkého a jednostranného pohledu. Forma povrchově neupravené ocele doslova rezonuje s místem, které zejména ve 20. století prošlo náhlými proměnami: nejprve jako opevněná hradba tvrze, poté zahrada s vysokými stromy, poté skladiště s ocelovou halou. Všechno to se ve zpracování plastiky, kterou Nebovidští promýšleli více jak rok, odrazilo," popisuje Pavel Douša.

Hrubě svařované ocelové pláty pak reagují na středověké zdivo nebovidské tvrze, trubky jsou stylizací původního opevnění a tvoří jakési pomyslné píšťaly, se kterými si pohrává vítr.

Spolek Nebovidská tvrz tak pokračuje ve své neutuchající činnosti oživovat veřejný prostor estetickými hodnotami. Připomeňme třeba obnovení kapličky na Hlubokém Dole s moderní a nadčasovou plastikou Panny Marie od Jaroslava Hylase či dubovou lavici s ženským a mužským elementem od Lukáše Gavlovského v půdorysu nebovidské tvrze.

Úterní Noc světel začne v 17,30 hodin lampiónovým průvodem s připomenutím a vzpomínkou na události předcházející vzniku samostatného Československa. Pokračovat bude slavnostním rozsvícením tvrze, odhalením Nebovidena a symbolickým předáním návsi, kterou místní obyvatelé přeměňují k obrazu svému, a to i vlastníma rukama, od roku 2013, předtím vše naplánovali za asistence architektů, kteří nápady zanesli do projektu.

Noc světel uzavře UV světelná show účastníka soutěže Československo má talent, skupiny Illusias. „Zahřeje vás svařák a čaj a další dobroty od Klubu Beseda, spolku místních seniorů s neutuchající energií," připomněla členka spolu Lucie Doušová s tím, že nebovidská náves vznikla díky otevřené mysli a práci místních obyvatel, spolku Nebovidská tvrz za podpory mnoha živnostníků a firem z obce a okolí.