Nádherná Šumava, 80. léta, příjemné léto, voda, louky, les. A kemp. Jak lze vytušit, kemp all inclusive, tedy se třemi umyvadly pro cca stohlavou kapacitu, jedním kohoutkem s pitnou vodou a dvěma suchými záchody. Jo a vlastně obchůdkem, kde se daly pořídit suché tyčky, tatramléko, cigarety, pohlednice, dvě ruličky toaletního papíru a sem tam ráno i rohlíky.

Ale co, krása přírody a notný kus od nejbližšího města dokázaly vynahradit mnohé. Vždyť stačilo vyjít pár kroků za stan či obytný přívěs a člověka doslova pohltil voňavý les se spoustou hub, převrácených kmenů a maličkou studánku s úžasně chladnou a chutnou vodou.

To se vůbec nedalo srovnat s tou, co tekla ze společného kohoutku v kempu a pekla se v plastových barelech.
Všichni jsme si pro ni do lesa chodili a pochvalovali si. Tedy do doby, než se začalo ozývat podivné škrundání v břiše. Kdo by se znepokojoval, po tradičních opečených lančmítech nemohlo být přece divu.

Jenže ono to škrundání nejenže neustávalo, ale stupňovalo se do různých jiných zvuků a pochodů, které člověku postupně výrazně urychlily krok směrem ke zmiňovaným dvěma kadibudkám. A tam jste narazili na co? No přece na frontu. Kdo zrovna nestál frontu u WC, atakoval onen stánek s pohlednicemi a bojoval o jednu z oněch dvou ruliček toaletního papíru.

Během dvou dnů většina osazenstva kempu fronty u kadibudek vzdala a s nepublikovatelnými výrazy se několikrát denně odebírala do lůna přírody, kde už postupně nebylo kam šlápnout, natož zasednout. Takže úchvatná vůně šumavského lesa doznala postupně poněkud změny. Namísto toaletního papíru nastoupily ubrousky a následně vše, co vypadalo alespoň trochu papírově.

Za této situace nemělo logicky smysl pokračovat v rekreaci a nastalo překotné balení přerušované odskoky do přírody. A dlouhá, náročná cesta domů přerušovaná tímtéž. Nu a představte si malebnou jihočeskou krajinu s rybníky. A komáry. Vhodných míst na odskok už bylo podél silnic sice víc než v okolí kempu, jenže nepřejícný hmyz dokázal v mžiku udělat své, když se mu tam najednou objevil takový vyšpulený zdroj potravy. Než se člověk vytrůnil, odnášel si štípanců nespočet. A že těch zastávek bylo! Inu, jsou prázdniny a cesty z nich, na které si člověk pamatuje hodně let.