Tak vypadalo zahájení již páté Paralympiády, kterou v kolínské nafukovací hale Střední průmyslové školy stavební v Borkách zorganizovala Základní, Mateřská a Praktická škola Kolín ve spolupráci s kolínskou pobočkou Společnosti pro pomoc mentálně postižených za pomoci sponzorů a Města Kolína.


Klání ve čtyřech disciplínách se zúčastnilo sedmnáct týmů.
Kromě místních, kteří postavili celkem tři a Lysé nad Labem s dvěma družstvy, dorazili nadšení sportovci z kolínského Volna a Speciální mateřské školy, ale také závodníci z Poděbrad, Kouřimi, Pardubic, Nymburka, Mladé Boleslavi, starší olympionici z Červeného Hrádku, z Kostelce nad Černými lesy a Uhlířských Janovic, celkem okolo dvou stovek nadšených závodníků.


Čekalo na ně přenášení čtyřbobu v kruhu, stavění sněhuláka z předem připravených prvků, což si jako první vyzkoušelo družstvo pořadatelů a hostů, závody na odrážedlech, jízda zapřažených lidských tahačů do žíněnky s ležícím kamarádem a závěrečná koulovačka maskota her, kocoura Pepy, která vyvrcholila soutěží v počtu nasbíraných koulí.


Vyhlašovaly se i nejlepší autoři přinesených a vystavených výkresů s tématikou olympijských her a největší bambule na kulichu – těch přišlo opravdu hodně a bez debat tu největší měli klienti místního občanského sdružení Volno, kteří se pod čepici s bambulí vešli téměř všichni. Nechyběly ani knírky namalované pod nosem, celá výprava s papírovými snowboardy pod paží nebo po vzoru naší reprezentace volně visící kšandy.
Na chvíli přišly fandit i děti z nedaleké mateřské školy ve Štítného ulici, které si také vyzkoušely jízdu na odrážedlech.


Při závěrečném ceremoniálu medaile, dárky i diplomy dostali úplně všichni a radost neznala mezí, včetně rituálů odkoukaných z právě běžících televizních přenosů.
„Děkujeme vám všem za účast, byli jste úžasní a těšíme se s vámi zase nashledanou při letní olympiádě," loučil se a zároveň i zval Tomáš Křiva, pedagog místní školy a hlavní duše celé akce, který v úvodu obdržel krásný dort.

Zdeněk Hejduk