Chystáte projekt Otevřená ulice. Co si pod tím mohou Kolíňáci představit?

Otevřená ulice – ulice v centru města, nezatížená dopravou, kde budou moci lidé korzovat, potkávat známé, zastavovat se na kus řeči, prohlížet si pouliční výstavu fotografií, zaposlouchávat se do hudby, pro radost hodit muzikantům drobné do klobouku, dát si dobré víno či čaj z místních podniků, výborné kolínské pivo Furiant, ochutnat domácí štrúdl, nebo se nechat třeba ostříhat v mobilním kadeřnictví.

Jak tento nápad vznikl?

Nápad to byl spontánní. O Kmochově Kolíně jsem se potkala s fotografem Josefem Čáslavou, a ten mi vyprávěl, o tom, jak začali v Kutné Hoře pořádat Otevřené čtvrtky, s cílem oživit město, které po 17. hodině, když obchody zavřou, je mrtvé. Mě ta myšlenka ohromně nadchla a oba jsme se shodli, že něco podobného bych měli rádi i v Kolíně, ale přece jen trochu jinak. Mít místo v centru města pro pravidelné podvečerní setkávání nás Kolíňáků.

Co si od realizace Otevřené ulice jako organizátoři slibujete? Co je jeho cílem?

Především to, že si lidé najdou cestu do centra města, že po práci vytáhnou své kolegy z práce na skleničku, že jim tam bude dobře a budou domů odcházet s pocitem, že si užili prima večer.

Jak bude prakticky setkávání lidí vypadat?

Jsme Otevřenou ulicí, tedy otevřeni všemu. Chceme, aby atmosféra v ulici byla hlavně spontánní, nenucená. Jak bude prakticky vypadat ukáže až čas. Od vedení města máme přislíbenou přítomnost pochůzkářů městské policie, takže se obyvatelé přilehlých oblastí nemusí bát o bezpečnost. Akce zatím nemá stanovený konec, ale určitě nepřesáhne čas večerního klidu.

Co všechno se v rámci Otevřené ulice odehraje, na co se mohou lidé těšit?

Již teď máme přislíbenou účast některých kolínských podniků, v jednání jsou další živnostníci a spolky. Na co se těšíme, bude každotýdenní foto výstava, realizovaná jako tzv. kolíčková galerie. Rozvěsíme šňůry, na které se budou věšet fotky. Chceme, aby měl možnost vystavovat každý nadšený fotograf. Takže donést fotky a zavěsit si je bude moci kdokoliv. Budeme pravděpodobně regulovat téma pro každý týden, ale formát a zpracování bude zcela volné, otevřené. Chybět nebude samozřejmě muzika. Plánujeme různá vystoupení či koutek pro děti, kde si budou moci namalovat třeba tričko a rodiče si zatím dají v klidu vínko.

V jakých termínech se mohou Kolíňáci takto scházet?

Každou středu od 16.30 hodin v Brandlově ulici.

Je třeba se předem někde registrovat, rezervovat místa?

Takové věci určitě nejsou potřeba. Prostě přijdete, podíváte se, zastavíte a zase půjdete.

Setkávání se budou odehrávat na ulici. Židle s sebou?

Pár míst k sezení k dispozici bude, dá se sedět na schodech u kostela, ale spíše to budou setkávání na stojáka. Samozřejmě kdo má svou skládací rybářskou stoličku, nechť ji vezme, určitě ji využije!