První z nich je Kouřimská ulice, která je zcela uzavřená ve spodní části, tedy od Karlova náměstí k ulici Karoliny Světlé. Opravuje se zde komunikace, která už se (dokonce i viditelně) propadá do staré kanalizace, chodníky, vodovod, samozřejmě zmíněná kanalizace, chystají se sadové úpravy, městský mobiliář i nové veřejné osvětlení v podobě historizujících lamp.

„Rekonstrukce samozřejmě není záležitost zcela ideální pro provoz ve středu města, na druhou stranu nám přejí klimatické podmínky, stavební práce mohly začít už brzy,“ říká starosta s tím, že město chce mít Kouřimskou ulici opravenou do Kmochova Kolína. Kouřimskou ulicí ostatně tradičně vchází velký průvod na náměstí.

Kouřimská ulice prochází rekonstrukcí. Na místě je stavební technika, chodníky od staveniště odděluje plot.Zdroj: Deník / Šťástka JakubKouřimská ulice prochází rekonstrukcí. Na místě je stavební technika, chodníky od staveniště odděluje plot. Kliknutím zvětšíte. Foto: Deník / Šťástka Jakub

Podle starosty se bude město snažit postupovat v opravě co nejrychleji. Zdržení by mohl přinést zajímavý nález či spíše nálezy. Přímý dohled nad stavebními pracemi mají totiž archeologové. A aby také ne, jedná se o exponovanou lokalitu přímí v památková rezervaci. Vzpomeňme například, kolik zajímavých nálezů spatřilo světlo světa při rekonstrukci Veigertovského domu, tedy objektu pár desítek metrů od Kouřimské ulice.

Dožínky v kouřimském skanzenu
Kam za kulturou na Kolínsku?

Přesný termín dokončení rekonstrukce Kouřimské ulice se zatím uvést nedá, podle odhadu starosty Rakušana by ale mohlo být hotovo v období duben až květen. Celkové náklady na opravu se pohybují kolem 5,3 milionu korun.

Z centra města se nyní dá vyjet přes Rubešovu ulici nebo Pražskou ulicí, která je po dobu opravy Kouřimky zobousměrněná. „Pokusili jsme se otevřít náměstí z druhé strany, aby dopravní problémy byly co nejmenší,“ řekl starosta.

Kolínští řadiči zatím s uzavřenou Kouřimskou ulicí nemají až takový problém. „Z druhé strany Pražskou ulicí se vyjíždí určité lépe než z Kouřimky nahoře na malý kruhák,“ popsal jeden z oslovených šoférů.

Druhou rekonstrukcí, která se nyní rozjela, je Okružní ulice v úseku od Tovární po Mnichovickou. Akce za 5,5 milionu korun obnáší opravu komunikace, chodníků, části kanalizace, která je zde ve velmi špatném stavu, veřejného osvětlení, v plánu jsou sadové úpravy a nový městský mobiliář.

Olga Havlová
Kolín vysadí strom Olze Havlové

Začíná i oprava Bachmačské ulice od ulice V Zídkách po ulici Míru. Práce za 5,1 milionu korun potrvají do dubna. Jedná se o kompletní rekonstrukci vodohospodářské infrastruktury. Opraví se také komunikace a veřejné osvětlení.

O dopravních opatřeních v této ulici se vedly delší debaty. „Snažíme se minimalizovat opatření a vyparkovávání v Bachmačské ulici, nakonec jsme v nové části ulice umožnili nadále parkovat,“ řekl starosta.

Ozývají se také hlasy, proč se opravuje nová část Bachmačské ulice, když se dělala asi před čtyřmi lety. „Do této části se ani nekopne. Oprava se týká staré části, což je jedna z nejhorších ulic v této lokalitě. Oprava by se neměla dotknout zeleně, nechceme kácet stromy, udělají se povrchy plus osvětlení,“ reagoval Vít Rakušan.

Dopravní situaci v lokalitách uzavřených silnic či jejich zúžení kvůli stavebním pracím sleduje policie a podle mluvčí Martiny Fejfarové zde bude dohled po celou dobu rekonstrukcí. „Samozřejmě pokud zjistíme pochybení, nerespektování zákazových značek, budeme reagovat. Situaci budeme řešit aktuálně,“ dodala mluvčí spolu s prosbou směrem k řidičům o trpělivost a ohleduplnost jeden k druhému.

Po aktuálních rekonstrukcích by radnice chtěla pokračovat v opravách všech ulic kolmých na ulici Míru. „Po Bachmačské bude bude chybět ještě Mikuláše Alše a do budoucna se chceme pustit do velkých ulic, jako je ulice Míru samotná a ulice V Zídkách,“ uzavřel starosta.

Jiří Tuček.
Ptali jste se on-line předsedy sportovní komise Jiřího Tučka