Tradiční předehra se odehrála již po poledni v obřadní síni kolínské radnice, kde velitel Velitelství teritoria plukovník generálního štábu Antonín Genser předal devíti vojákům aktivních záloh ozbrojených sil České republiky Čestný odznak štábního kapitána Václava Morávka při příležitosti sto sedmnáctého výročí jeho narození.

Kromě vojáků u slavnostního aktu asistovalo kompletní vedení města i s kolínským senátorem Pavlem Kárníkem a poslancem Vítem Rakušanem. Ti také společně s dalšími senátory, poslanci, vojenskými veliteli všech stupňů a zástupců polské i americké ambasády zasedli na tribunu vybudovanou před školou a prostřednictvím Čestné stráže Armády České republiky položili u pamětní desky, pro tuto chvíli doplněné ještě fotografií mladého Václava Morávka, věnce a květiny.

Projevy načal tradičně zástupce pořádající Společnosti Václava Morávka a bývalý kolínský starosta Jiří Buřič, který vždy při této příležitosti ve své řeči připomene některého ze zapomenutých hrdinů. Tentokrát se věnoval rodině Václava Švédy, který se společně s bratry Mašíny pokusil prostřílet do Západního Berlína, ale v jeho rodině bylo postižených režimem mnohem více.

V Kolíně začal sloužit nový, moderní babybox.
V kolínském babyboxu našli chlapečka ve starém ručníku. Dostal jméno Cyril

„Byl to frajer a fanfarón v tom nejlepším slova smyslu,“ neváhal sáhnout k lidovému tónu na Morávkovu adresu místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Jiří Oberfalzer, nemnoho slov, ale zato pádných řekla i příbuzná parašutisty rotmistra Jana Kubiše Dagmar Raupachová, česky shromáždění pozdravil vedoucí politicko – ekonomické sekce Velvyslanectví USA Jeffery Hulse.

Poslední slova pak patřila kolínskému starostovi Michaelu Kašparovi, který v úvodu promluvil rovněž o Třech králích. "Osobně chovám obrovskou úctu k těm, kteří svoji odvahu prokázali činy v těžké době a dokázali osobně bojovat proti všudypřítomnému zlu,“ zmínil.

„Mým přáním jako starosty i pedagoga je, aby mladá generace pochopila minulost svého národa. Pochopila, že pojmy jako jsou svoboda slova a projevu, možnost volby, nejsou dějinnou samozřejmostí, nýbrž obrovskou hodnotou, kterou je třeba hájit a bojovat o ni, nenechat se svést rádoby jednoduchými řešeními, jež jsou na první pohled snadná a rychlá, ale často o to nebezpečnější,“ zakončil svůj apel.

Klub přátel Františka Kmocha a taneční odpoledne na Zámecké, Kolín.
OBRAZEM: Přátelé Františka Kmocha se po roce sešli na své Zámecké

Jména oněch Třech králů zazněla později jako první při čtení těch, kteří zahynuli v boji proti zločinným režimům, nechyběla závěrečná salva čestné stráže i hymny slovenské a české republiky zahrané Ústřední hudbou Armády České republiky.

Podobný průběh měl pietní akt v nedalekých Lošanech, kde se politici i občané shromáždili u pomníku Josefa Mašína, jehož dcera Zdena Mašínová byla oběma shromážděním osobně přítomna, a i když o berlích, se všemi známými s chutí hovořila a probírala i novou stavbu Památníku tří odbojů na Mašínově statku.

„Když přišlo gestapo a zjistilo, že statek je napsaný na děti, stáhlo se. Komunistům to nijak nevadilo a klidně jej ukradli a vybudovali v něm JZD,“ zaznělo v jednom z rozhovorů.

Sérii oficiálních projevů zde načal senátor Parlamentu České republiky Tomáš Czernin, opět krátce pohovořil Jeff Hulse, stejně jako Pavel Kugler, ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany a na závěr již tradičně s tradičním projevem i starosta Lošan Miroslav Jelínek, který zmínil školu i orientační běh s Mašínovým jménem. I zde tečku obstaraly salvy a hymny. Krásné slunečné počasí bylo pro všechny bonusem navíc.