Místostarostou zůstane nadále Tomáš Klinecký (TOP 09 a nezávislí). Ten řekl, že koaliční partneři se zaměřili na trojici hlavních témat pro další období. „Jedna oblast je veřejný prostor a doprava ve městě, poté se chceme věnovat školství a kapacitě škol, a třetím tématem je zajištění pitné vody pro město,“ řekl. Nové vedení Českého Brodu bude také řešit zavedení systému obnovy majetku města.

Personální změny ve vedení města se odehrají – tedy v jistém smyslu. Jedna novinka se v Českém Brodě chystá. A sice v počtu lidí, kteří budou řídit českobrodskou radnici. Zatímco v minulém volební období bylo složené ze starosty a dvou místostarostů, tentokrát se počet místostarostů vrátí zpátky k jednomu. „Jeden místostarosta byl vždy, pouze v minulém období byl druhý místostarosta neuvolněný. Myslíme si, že to není zapotřebí,“ okomentoval rozhodnutí Jakub Nekolný.

Místostarosta Tomáš Klinecký rozhodnutí vysvětlil jako výsledek koaličního vyjednávání. Zrušení postu jednoho místostarosty se bude kompenzovat jistou „specializací“ rady města. V Českém Brodě mají v tomto ohledu vymyšlené řešení. „V radě města budou rozděleny gesce, toto řešení by mělo nahradit právě původní uspořádání starosta a dva místostarostové,“ podotkl.

Koalice pěti volebních uskupení tak bude držet 14 křesel z celkového počtu 21 zastupitelů. Jednání ale tak dlouho netrvala, poznamenal starosta Jakub Nekolný. Volební uskupení ale k sobě měla názorově blízko, najít shodu zase tak dlouho netrvalo. „Když je na dohadování více subjektů, tak to může trvat trochu déle a může to být náročnější. Základy ale pro všech pět uskupení byly společné, dohadovali jsme se jen o separátních záležitostech, o kterých jsme museli diskutovat,“ vysvětlil.

V opozici se tak ocitne sdružení Českobroďák, hnutí ANO a strana KSČM. Právě Českobroďák patřil mezi trojici nejsilnějších volebních uskupení, ve volbách získal čtyři mandáty, stejně jako TOP 09. „Trochu mě to osobně mrzí, při tom rozložení, které bylo, jsem doufal, že se domluvíme lépe než v předchozím volebním období,“ okomentoval přesun do opozice Metoděj Málek, lídr sdružení Českobroďák. Více mandátů měla pouze strana ODS, která od občanů získala dostatek hlasů na pětici mandátů. Hnutí ANO 2011 získalo dva mandáty, strana KSČM jeden mandát.

Český Brod současně svolal své ustavující zastupitelstvo. To se odehraje poměrně brzy, a sice 31. října od 18 hodin v českobrodském kulturním domě Svět. Na programu je vedle jiných bodů určení počtu místostarostů a funkce, které budou členové zastupitelstva vykonávat jako dlouhodobě uvolnění, nebo neuvolnění, volba starosty města, volba místostarosty, určení počtu členů rady a jejich volba. Zřídit bude potřeba také finanční a kontrolní výbor, včetně určení počtu jejich členů a volba jejich předsedů.