Nasvětlení zámku není zrovna levná záležitost. První etapa vyjde 1,5 milionu korun. Město už na akci udělalo úpravy ve svém rozpočtu, v pondělí bude rozpočtové opatření schvalovat zastupitelstvo. Jedná se o osvětlení na hlavním nádvoří zámku, čili celé vnitřní plochy, kde je dnes zejména parkoviště či vstup do tzv. podnikatelského inkubátoru, a dál kolem stavebního úřadu směrem do Zámecké ulice. Bude třeba udělat stavební práce, elektroinstalace, budou nové elektrorozvaděče.

Jak potvrdil místostarosta Tomáš Růžička, v areálu zámku budou nástěnné lampy, závěsná svítidla i stojací. V ostrůvku na parkovišti už jsou vyvedené kabely, budou tam stát dvě trojramenné lampy, ostatní budou na fasádách nebo na větších sloupech.

Místostarosta Michael Kašpar připomněl, že to budou historizující lucerny, jaké jsou například v Kutné Hoře u chrámu sv. Barbory. „Stejné půjdou také do Kouřimské ulice,“ řekl místostarosta. Tam se objeví dříve, rekonstrukce Kouřimské už se chýlí k závěru. Firma na vybudování osvětlení v zámku by se měla začít soutěžit hned po odhlasování v zastupitelstvu, hotovo by tedy mělo být do konce roku.

Historizující lampy v Kouřimské ulici a v areálu zámku jsou prvními vlaštovkami z těch, které by se následně měly objevit po celém centru.

„Osvětlení je také první předpoklad k tomu, aby se zámek mohl nechávat otevřený i ve večerních hodinách, dnes se na noc zamyká,“ poznamenal místostarosta Michael Kašpar. Situaci, kdy někdo z řidičů nestihl do stanovené doby doběhnout k autu, a to mu zůstalo uvězněné za zavřenými vraty či z druhé strany mřížemi, zná asi většina Kolíňáků, kteří parkoviště v areálu zámku, alias bývalém pivovaru využívají. „To víte, že jsem se taky párkrát zdržel a potom škemral u měšťáků, aby mi přijeli odemknout,“ poznamenal jeden z řidičů. „Ale od té doby, co se v pivovaru platí, už tam neparkuji,“ dodal.

Do dalších let by se měly dočkat osvětlení i další části zámeckého areálu. „Další etapou by měl být objekt sladovny a třetí etapa podle projektové dokumentace pak objekt směrem k Domu dětí a mládeže Na Zámecké,“ naznačil místostarosta Tomáš Růžička.