„Letos je to zhruba o 50 psů méně než v jiných letech touto dobou,“ potvrdila vedoucí útulku Alice Vlková s tím, že v této chvíli lze těžko odhadnout, co je příčinou. Možností je více.

„Letošní rok byl velmi zvláštní. Od ledna platí systém povinného čipování, leč nedokonale připravený, dvě vlny protiepidemických opatření také udělaly své. Měli jsme v útulku psy, kteří sice byli čipovaní, ale nenašli jsme je v registru. Během koronavirových vln byl příjem pejsků takřka na nule. Možná to bylo tím, že lidé byli více doma a pejsky mohlo mít více pod dozorem, takže tolik neutíkali,“ přemýšlí Vlková. Zároveň se prý hodně pejsků díky čipu podařilo vrátit majitelům.

Neobvyklý je pro útulek letošní rok i ve svém závěru. Už řadu let pořádá útulkové Vánoce, pracovníci bývají v útulku i na Štědrý den a pro mnoho Kolíňáků se procházka spojená s nadílkou pro pejsky stala nedílnou součástí 24. prosince. Tentokrát to ale bude jinak.

„Máme výzdobu, stromeček, plyšové psy v oknech. Jsme rádi, když nám lidé nanosí granule, konzervy, dezinfekci na podlahu či třeba deky. Už pomalu začínají nosit, ale letos nebudeme příchozí pouštět dovnitř útulku. Pejsci, kterých u nás nyní není moc, budou ve výbězích,“ doplnila vedoucí.

Letos se nekonalo ani Zpívání na schodech, které organizuje 7. základní škola. „Ale už ze školy volali, že pro nás udělali sbírku, aby byla tradice naplněná, takže ve středu kolega jede pro nadílku,“ potvrdila vedoucí útulku, kde letos upravili dva výběhy a v úpravách chtějí také pokračovat.

Vzniknou zde například nové boudy pro další psí ztracence. Takové, jakými byla nedávno zhruba tříletá fenečka, která v útulku dostala jméno Stázka. Přidala se k lidem na procházce poblíž přejezdu Na Rozkoši. Když ji městští strážníci převezli do útulku, zaměstnanci mysleli, že jim umře v rukou. Ale podařilo se ji po dlouhé léčbě a operaci zachránit a dnes má nový domov. „Vzala si ji skvělá osoba, mluvčí městské policie Helena Honkiszová,“ prozradila vedoucí útulku.

V novém domově dostala jméno Arianka. „Je skvělá, úžasná, miluje děti, psy, procházky,“ popsala nová panička. Z původních 3,5 kila má dnes Arianka bezmála sedm a pomohla i starší fenečce, původně také z útulku, kterou už Helena Honkiszová má. Nebyla v nejlepším stavu, špatně jedla, ale nová kamarádka vše změnila k lepšímu.