Nárůst nezaměstnaných je každoročně v lednu vyšší. Letošní rok se ale na Úřadu práce v Kolíně zaregistrovalo ještě mnohem více lidí než v letech minulých.

„Od 4. do 14. ledna se u nás zaregistrovalo 566 nových uchazečů - 358 mužů a 208 žen. Podle vzdělání to bylo 80 lidí se základním vzděláním, 35 vyučených, 151 středoškoláků a 20 vysokoškoláků. Celkem je registrovaných 4999 uchazečů o zaměstnání. Počet volných nabízených míst je v současné chvíli 164. V průměru je na jedno volné místo 30,5 uchazečů,“ upřesnil vedoucí oddělení trhu práce Úřadu práce v Kolíně Jan Máslík s tím, že od roku 2007, kdy byl nejnižší stav uchazečů, nezaměstnaných neustále přibývá.

Věková struktura lidí bez práce je rovnoměrná, k dramatickým výkyvům nedochází. Postiženy jsou všechny vzdělanostní i věkové skupiny.

„Došlo ke změně ve vzdělání. Dříve bylo nejvíce uchazečů se základním vzděláním a vyučením. Bylo to okolo 30 procent. Dnes je jenom se základním vzděláním 27 procent. Nárůst je nejvíce u vyučených a to na 40 procent. Pouhé tři procenta jsou z řad vysokoškolsky vzdělaných lidí,“ ukončil Jan Máslík.

Lidé se snaží přijmout jakoukoliv práci. Méně placenou i s nutností dojíždět. Ne vždy se to ale daří jako paní Aleně z Kolína.

„Jsem bez práce už skoro osm měsíců a nemůžu nic sehnat. Mám sice středoškolské vzdělání, ale je mi 47 roků a neumím žádné cizí jazyky. Co je mi platná dlouholetá praxe. Navíc teď přišel o práci i manžel, který pracoval ve stavebnictví. Vůbec nevím, jak to všechno bude zvládat, když se teď navíc ještě všechno zdražilo,“ posteskla si jedna z uchazeček o zaměstnání.

Pan Josef z okolí Peček je na Úřadu práce už po druhé během tří let. „Když jsem poprvé přišel o práci, měl jsem štěstí. Po dvou měsících se mi podařilo sehnat jiné místo. Ale pracovní smlouva byla jen na rok. Pak mi ji ještě o jeden rok prodloužili, ale pak už ne. A tak jsem skončil znovu na podpoře,“ uvedl Josef.

Obava ze ztráty zaměstnání je podle psychologů někdy daleko frustrující, než výpověď samotná.

Úřad práce se snaží lidem bez práce pomoci i formou různých rekvalifikací a speciálních programů, které v současné době připravuje.

O těchto možnostech vás budeme více informovat.